1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Na polach energii

W poszukiwaniu niezwykłości warto choć czasem zwrócić się ku samemu sobie, ku swojemu ciału. A zwłaszcza miejscom, które jogini nazywają czakrami i którym przypisują duży wpływ na jakość naszego życia

Jogini od tysięcy lat utrzymują, że gdy nasze czakry są zharmonizowane, takim staje się również nasze życie. Czakry (w sanskrycie słowo czakra oznacza „koło”) to umiejscowione wzdłuż kręgosłupa centra energetyczne, które przyjmują energię i emanują nią. Wibrująca energia czakr manifestuje się na co dzień w naszych emocjach, świadomości i w zdrowiu. Siedem głównych czakr ma szczególne znaczenie, bowiem każda z nich ma energetyczny związek z innym gruczołem i odpowiada za rejon ciała, w którym się mieści. W zależności od tego, czy czakra jest zbalansowana, przesilona energetycznie, czy osłabiona, jakość i właściwości jej energii przejawiają się w różnych doznaniach emocjonalno-fizycznych. Energia pierwszych trzech czakr płynie w dół i na zewnątrz, do świata materii, i przejawia się świadomością ciała.

Pierwsza czakra Muladhara (w sanskrycie „korzeń”), położona między narządami rozrodczymi i odbytem, jest miernikiem naszego poczucia bezpieczeństwa. Tutaj budzi się moc przeciwstawiania się aktywnie temu, co zagraża naszemu przetrwaniu. Energia Muladhary pozwala na samokontrolę umysłu. Czerpiemy ją z systemu naszych podstawowych przekonań, ze związku z miejscem, w którym żyjemy, z rodziną i tradycjami.

Osłabienie energii pierwszej czakry objawia się stanami lękowymi, autodestrukcyjnymi tendencjami, pasywnością i brakiem pewności siebie. W skrajnych przypadkach występuje paranoja, hipochondria, przejadanie się, przesadne wydawanie pieniędzy, chciwość i zaborczość. Przy nadmiarze energii tej czakry rośnie poczucie wyższości, przesadna pewność siebie, która może doprowadzić do chęci dominacji, przemocy i gwałtowności.

Zrównoważona pierwsza czakra daje nam poczucie bezpieczeństwa i ugruntowania. Wiemy, że mamy prawo być tutaj, na Ziemi, i że mamy prawo być takimi, jakimi jesteśmy. Zyskujemy poczucie, że niczego nam nie brakuje, że jesteśmy w stanie zapewnić sobie zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ponieważ sami czujemy się w pełni akceptowani i bezpieczni, jesteśmy świadomi różnorodności świata, a przez to mamy pełną akceptację dla wszystkich ludzi, niezależnie od tego, jak bardzo różnią się od nas. Zdrowa pierwsza czakra jest naszym fundamentem. Dając poczucie stabilności, pozwala odważnie rozpocząć wędrówkę ku rozwojowi naszego pełnego potencjału.

Ćwiczenie na wzmocnienie pierwszej czakry

Siedzimy na podłodze z lewą nogą wyprostowaną, a prawą zgiętą w kolanie, wnętrze prawej stopy dotyka do lewego uda. Chwytamy duży palec lewej stopy lub jeśli nie dosięgamy, opieramy dłonie na lewej nodze, tak aby nie nadwyrężać kręgosłupa. Powoli robimy skłon, kręgosłup jest lekko zaokrąglony. Zatrzymujemy się w miejscu dla nas wygodnym i pozostajemy tak od 30 sekund do 3 minut. Obserwujemy, gdzie nasze ciało jest napięte, i świadomie je rozluźniamy, oddychając głęboko i spokojnie. Pozwalamy, aby przy każdym wydechu ciało rozluźniało się coraz bardziej. Aby zakończyć, robimy głęboki wdech i powoli podnosimy się i prostujemy kręgosłup. Wykonujemy to samo ćwiczenie, prostując prawą nogę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze