Chcąc uniknąć wielu schorzeń, lub po prostu przygotować się na ich nadejście, coraz częściej decydujemy się na testy genetyczne. Czy warto je robić, żeby poznać swoją przyszłość w zakresie chorób sercowo-naczyniowych? – wyjaśnia genetyczka prof. Ewa Bartnik.
Fragment pochodzi z książki prof. Ewy Bartnik „Co kryje się w naszych genach?”.
Choroby sercowo-naczyniowe mają podłoże genetyczne. Czy każdy powinien przebadać się pod tym kątem?
Moim zdaniem nie. Dzisiaj każdy z nas narażony jest na tego typu choroby, choćby z powodu naszego trybu życia, zagrożeń cywilizacyjnych. Przecież wszyscy wiemy dobrze, co należy zrobić, żeby to ryzyko zminimalizować. Tutaj nie geny, ale tryb życia jest kluczowy. Zły tryb życia zabije osobę bez żadnych genetycznych skłonności, a nawet duże obciążenie genetyczne nie gwarantuje zejścia na zawał, jeśli będziemy kontrolować swoje ciśnienie, wagę ciała i poziom cholesterolu.
Ale zrobienie tego testu przecież nie zaszkodzi?
Owszem, może. Jeżeli okaże się, że nasze ryzyko chorób układu krążenia jest niskie, uśpi to naszą czujność. Będziemy mniej na siebie uważać, rzadziej się badać w przekonaniu, że przecież nic nam nie grozi. A to zdecydowanie bardziej szkodliwe niż genetyczne predyspozycje.
A kiedy takie badanie zleca lekarz kardiolog?
Wtedy jak najbardziej trzeba je zrobić zgodnie z wytycznymi lekarza. Chodzi bowiem o to, że niektóre leki kardiologiczne lepiej działają w przypadku konkretnych wariantów genów, a na inne gorzej. W tej sytuacji badanie genetyczne może pomóc lekarzowi dobrać najlepsze leki dla pacjenta.
Modyfikowalne:
- nadciśnienie tętnicze
- otyłość
- hiperlipidemia
- cukrzyca (typu 2)
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- nadużywanie spożycia soli kuchennej
- stres
Niemodyfikowalne:
- wiek
- płeć
- rasa
- czynniki genetyczne
- choroba występująca w rodzinie
Ewa Bartnik: genetyczka, profesor biologii, popularyzatorka nauki. Specjalizuje się w chorobach, które są powodowane przez zmiany DNA. Jest członkiem specjalnej komisji Światowej Organizacji Zdrowia zajmującej się problemem modyfikacji ludzkiego DNA.