1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Zespół sztywnego człowieka – choroba, na którą cierpi Céline Dion

Zespół sztywnego człowieka – choroba, na którą cierpi Céline Dion

Céline Dion w czasie trasy koncertowej Courage World Tour w 2020 roku w Miami (Fot. Capital Pictures/Forum)
Céline Dion w czasie trasy koncertowej Courage World Tour w 2020 roku w Miami (Fot. Capital Pictures/Forum)
Jeszcze do niedawna mało kto słyszał o tej chorobie. Zespół sztywnego człowieka to bardzo rzadkie schorzenie, cierpi na nie jedna osoba na milion.

O zespole sztywnego człowieka głośno zrobiło się w marcu tego roku. Wtedy to kanadyjska piosenkarka Céline Dion ujawniła, że cierpi na zespół sztywnego człowieka, który uniemożliwia jej występy na scenie. W poruszającym nagraniu na Instagramie odwołała swoją trasę koncertową Courage World Tour, zaplanowaną do kwietnia 2024 roku. Przepraszając swoich fanów, Céline Dion powiedziała, że lekarze zdiagnozowali u niej zespół sztywnego człowieka – chorobę, która nie tylko utrudnia jej codzienne funkcjonowanie i powoduje ogromny ból, ale także uniemożliwia śpiewanie. Zespół sztywnego człowieka dotknął również jej struny głosowe.

Zespół sztywnego człowieka – co to za choroba?

Co to jest zespół sztywnego człowieka? Za dość tajemniczą nazwą kryje się choroba znana również jako zespół Moerscha–Woltmanna lub SMS od angielskiej nazwy Stiff Man Syndrome. Zespół sztywnego człowieka to choroba neurologiczna często o podłożu autoimmunologicznym. Z nieznanych przyczyn organizm wytwarza przeciwciała niszczące enzym odpowiedzialny za utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego. Jako że choroby autoimmunologiczne lubią chodzić parami, zespół sztywnego człowieka dotyka często osoby chorujące na cukrzycę typu 1, zapalenie tarczycy czy bielactwo.

Innym podłożem zespołu sztywnego człowieka są niektóre choroby nowotworowe (rak piersi, rak drobnokomórkowy płuc, rak jajników). W tym wypadku przeciwciała, które miały niszczyć komórki nowotworowe, omyłkowo atakują struktury układu nerwowego, doprowadzając do rozwoju zespołu sztywnego człowieka.

Zespół sztywnego człowieka dotyka dwukrotnie częściej kobiety, ujawnia się zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia.

Zespół sztywnego człowieka – objawy

Zarówno polska, jak i angielska nazwa zespołu sztywnego człowieka oddaje dość precyzyjnie jej charakter. W przebiegu choroby dochodzi do postępującej sztywności mięśni, co powoduje trudności z poruszaniem się. Osoba chorująca na zespół sztywnego człowieka przyjmuje nieprawidłową, usztywnioną postawę, garbi się, chodzi wolno i z trudem, ryzykując upadkiem. Do tego dochodzą bolesne skurcze mięśni, potęgowane przez nadwrażliwość na bodźce: światło, dźwięk i dotyk.

Zespół sztywnego człowieka – leczenie

Na zespół sztywnego człowieka, czyli zespół Moerscha-Woltmanna, niestety nie ma lekarstwa. Odpowiednią terapię włącza się po wykluczeniu innych chorób o podobnych objawach, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy fibromialgia.

Leczenie zespołu sztywnego człowieka polega na podawaniu leków rozluźniających mięśnie i łagodzących dolegliwości bólowe. Pomocna okazuje się również fizjoterapia, zwłaszcza masaże rozluźniające, kąpiele wirowe i łagodne ćwiczenia w wodzie.

Zespół sztywnego człowieka – rokowania

Zespół Moerscha–Woltmanna, choć nie jest chorobą śmiertelną, znacznie utrudnia chorym samodzielne funkcjonowanie. Wraz z pogłębianiem się objawów i narastającymi trudnościami w poruszaniu się zwiększa się nie tylko ryzyko urazów i złamań, ale także pojawia się agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią i niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności wymagającej wyjścia z domu.

Céline Dion zwraca uwagę na zespół sztywnego człowieka

Za sprawą znanej i lubianej na całym świecie piosenkarki o zespole sztywnego człowieka dowiedzieli się nie tylko jej fani. Doniesienia o tym rzadkim schorzeniu pojawiają się w mediach i w pismach specjalistycznych, budząc zainteresowanie nie tylko postronnych, ale również branży medycznej.

Céline Dion jest pod opieką specjalistów z kliniki w Denver w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Jak donoszą media, jej stan się pogarsza, a gwiazda z trudem się porusza, w związku z czym np. nie pojawiła się na premierze filmu „Miłość na nowo”, w którym gra jedną z głównych ról.

Jednak, jak zapewniają jej bliscy – liczne rodzeństwo i synowie – Céline Dion ciężko pracuje nad tym, aby wrócić do formy, która pozwoli jej znów śpiewać. W tym roku skończyła 55 lat, podobno piątka to jej szczęśliwa liczba. Oby podwójna piątka pozwoliła jej wrócić na scenę, na co liczą nie tylko ona i jej najbliższa rodzina, ale również miliony fanów na całym świecie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze