1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Hipopresja – przywróć balans w ciele

Hipopresja – przywróć balans w ciele

Helena Ignatowska, trenerka medyczna kobiet w ciąży i po porodzie specjalizuje się w pracy nad mięśniami brzucha. (Fot. Studio Kometa)
Helena Ignatowska, trenerka medyczna kobiet w ciąży i po porodzie specjalizuje się w pracy nad mięśniami brzucha. (Fot. Studio Kometa)
Hipopresja to nowy system treningu, dzięki któremu zadbasz o zdrowie i sylwetkę. Dowiedz się, co to jest hipopresja, na czym polega i komu pomaga trening hipopresyjny.

Hipopresja (dosł. mniejsze ciśnienie) kojarzy się bardziej z lekcją fizyki niż z dbaniem o zdrowie. Tymczasem jest to mało jeszcze znany w Polsce trening, który poprzez zmniejszenie ciśnienia w klatce piersiowej, brzuchu i kroczu oraz aktywację mięśni głębokich przywraca równowagę mięśniową w tułowiu i dnie miednicy. Dzięki temu trening hipopresyjny poprawia funkcjonowanie mięśni brzucha i krocza, poprawia postawę ciała, wzmacnia stabilizację kręgosłupa i miednicy, zapobiega przepuklinom, zmniejsza objawy nietrzymania moczu, a wizualnie – sprawia, że brzuch się wypłaszcza.

- W obecnych czasach dużo kobiet ma problem z osłabioną stabilizacją z mięśni głębokich. Mięśnie ułożone bardziej zewnętrznie usiłują to kompensować i w efekcie w ciele pojawiają się spięcia i sztywność. W dużej mierze winny temu jest nasz tryb życia - za dużo siedzimy, za mało mamy różnorodnego ruchu. Chodzimy w niewygodnych butach, obcisłych spodniach, stresujemy się, napinamy i wciągamy brzuchy – a mięśnie głębokie potrzebują więcej luzu – mówi trenerka Helena Ignatowska, propagująca trening hipopresyjny.

Hipopresja - na czym polega?

Hipopresja to technika posturalno-oddechowa, wywodząca się z jogi, a konkretnie z pozycji uddiyanabanda. W treningu hipopresyjnym wykorzystuje się dwa podstawowe elementy: specyficzny bezdech wydechowy i odpowiednie ustawienie ciała, które wpływa na redukcję ciśnienia w klatce piersiowej, jamie brzucha i miednicy. Sekwencję określonych pozycji wykonuje się w odpowiednim tempie i właściwej kolejności.
Podstawowym zadaniem treningu hipopresyjnego jest obniżenie ciśnienia w klatce piersiowej, jamie brzucha i miednicy oraz lepsze zarządzanie ciśnieniem wewnątrzbrzusznym, uniesienie organów wewnętrznych i poprawa postawy ciała tłumaczy Helena Ignatowska.

Podczas bezdechu wydechowego otwieramy klatkę piersiową i zwiększamy jej objętość, dzięki czemu – jako że są to systemy połączone – obniżymy ciśnienie w jamie brzucha i w miednicy oraz automatycznie zaktywujemy mięśnie dna miednicy. Aby to było jednak możliwe w pierwszej kolejności musimy popracować nad otwarciem klatki piersiowej, mobilizacją odcinka piersiowego kręgosłupa, poprawieniem ruchomości żeber i przepony (chodzi o ruchomość/ mobilność/ elastyczność przepony), a także nad rozluźnieniem nadmiernie napiętych zewnętrznych mięśni brzucha – mówi Hela.

Wbrew pozorom stale napięty brzuch nie jest przejawem zdrowej sylwetki. Tymczasem wiele kobiet, chcąc mieć płaski brzuch, spina mięśnie, chodzi z wciągniętym brzuchem i pępkiem przyklejonym do kręgosłupa. A to przynosi więcej szkody niż pożytku.

Obecnie coraz więcej mówi się o tym, by nie napinać brzucha, a bardziej wspierać jego automatyczną aktywację poprzez odpowiednie ustawienie ciała. W treningu hipopresyjnym również puszczamy „zewnętrzny” brzuch, aby umożliwić lepszą pracę środka, czyli mięśni głębokich – dodaje Helena.

Hipopresja - ćwiczenie pod okiem fachowca

Trening hipopresyjny jest dość trudny, wymaga umiejętnej pracy z ciałem i oddechem, dlatego -zwłaszcza na początku - najlepiej wykonywać je pod okiem trenera lub fizjoterapeuty, tak aby nauczyć się sekwencji ruchów połączonych z prawidłowo wykonywanym manewrem oddechowym.
Aby zrozumieć na czym polega bezdech wydechowy, Helena Ignatowska proponuje wykonać następujące ćwiczenie:

Robimy swobodny wydech do końca, aż do uczucia „pustych płuc”, zatykamy nos i usta i próbujemy nabrać powietrze przez zatkany nos. Rozszerza się wówczas klatka piersiowa, przepona unosi, a efektem ubocznym jest zassanie brzucha.

Bezdech wydechowy połączony z odpowiednim ustawieniem ciała powtarza się w każdej pozycji z sekwencji ćwiczeń treningu.

Hipopresja – trening nie tylko dla kobiet

Ćwiczenie hipopresyjne świetnie sprawdzają zarówno u kobiet po porodzie, jak i kobiet dojrzałych, u których występuje osłabienie mięśni dna miednicy, obniżenie narządów rodnych czy wysiłkowe nietrzymanie moczu. Na treningi do Heleny Ignatowskiej przychodzą również kobiety cierpiące na endometriozę. W ich przypadku, jak mówi Helena, uruchomienie głębokich struktur brzucha mobilizuje zrosty i blizny pooperacyjne, wspomaga również prawidłowe ukrwienie i odżywienie tkanek.

Hipopresja daje również świetne rezultaty u osób z wadami postawy, mających skłonność do garbienia się i zamykania klatki piersiowej, a także u osób intensywnie trenujących takich jak biegacze czy wpinacze.

Hipopresja może być zarówno elementem terapii wspomagającej rehabilitację po porodzie lub leczenie zaburzeń statyki narządów rodnych, ale również uzupełnieniem klasycznego treningu ogólnorozwojowego. W bonusie gwarantuje płaski brzuch, smuklejszą talię i efekt wydłużenia sylwetki.

Konsultacja merytoryczna Helena Ignatowska, trenerka medyczna kobiet w ciąży i po porodzie, prowadzi na Instagramie konto naładujbaterie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze