1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Rozpoznać ból zatok

</a>
Jak rozpoznać ból zatok?Od tygodnia męczy cię katar? Odczuwasz mocną migrenę? Być może chodzi o ból zatok.

Rodzaje zatok

Nazwy zatok pochodzą od nazwy kości, z którą sąsiadują. Wyróżniamy zatoki szczękowe – największe ze wszystkich; zatokę czołową, która może przyjmować różnorodne kształty; zatoki sitowe zbudowane z 6-10 komórek powietrznych. Ich stan zapalny może być powikłany zapaleniem nerwu wzrokowego i zapaleniem tkanek oczodołu. Ostatnim typem zatok jest zatoka klinowa. Jej stan zapalny może być bardzo groźny, może się rozprzestrzenić na opony mózgowe i tkankę mózgową.

Jak rozpoznać ból zatok?

Ból zatok mylony jest często z natarczywą migreną, dlatego należy nauczyć się rozpoznawać jego objawy. Jednym z nich jest ból głowy, który nasila się przy pochylaniu wprzód. Czasami może również występować ucisk całej twarzy. Występuje też katar w kolorze zielonkawym. Poza tym zazwyczaj ma tu miejsce także uczucie zatkanego nosa oraz problemy z oddychaniem. Oprócz tego występują zaburzenia węchu, a z nosa cieknie ropna wydzielina lub ścieka ona po tylnej ścianie gardła. Bólowi zatok często towarzyszą bóle zębów.

Wywiad lekarski

Lekarz z pewnością zapyta nas o przebyte infekcje nosa, rodzaj wydzieliny oraz charakter bólów głowy. Warto wspomnieć, że odczuwamy zmęczenie, jesteśmy osłabieni. Dobrze jest też kontrolować temperaturę ciała, ponieważ przy ostrym zapaleniu zatok występuje gorączka lub stany podgorączkowe. W niektórych przypadkach może wystąpić ból lub uczucie zatkanego ucha. W wybranych przypadkach lekarz pierwszego kontaktu może zalecić badania laryngologiczne.

Badania przy bólu zatok

  • laryngologiczne.Laryngolog zbada nas wziernikiem nosowym lub endoskopem, dzięki któremu będzie miał wgląd w jamy nosowe i łatwiej oceni wydzielinę: ropną, śluzową, wodnistą. Takie badanie da mu też możliwość oceny stanu błon śluzowych,budowy przegrody nosa itp. Druga część badania polega na zbadaniu jamy nosowej i gardła szpatułką i rozgrzanym lusterkiem.
  • rentgenowskie. Badanie RTG wykonuje się przy podejrzeniu ostrego zapalenia zatok. Pozwala ono na wykrycie patologii w obrębie zatok przynosowych. Rezultat badania jest znany po kilku minutach.
  •  tomograficzne. Tomografia komputerowa jest jednym z najbardziej precyzyjnych badań. Wykrywa wszelkie zmiany anatomiczne, co pozwala na szybkie wykrycie zapalenia zatok szczękowych i czołowych. Badanie ocenia tez ryzyko rozszerzenia zapalenia na sąsiadujące rejony: podstawę czaszki, jamę czaszkową, oczodół.
  • magnetyczne. Jądrowy rezonans magnetyczny zatok (MRI) pokazuje co dzieje się w tkankach miękkich czyli błonie śluzowej zatok i nosa. Badanie jest nieinwazyjne. Nie można go stosować zamiennie z tomografem.
Kiedy do lekarza?

Przy bólach zatok najlepiej zgłosić się do lekarza natychmiast po ich rozpoznaniu. Zazwyczaj leczenie nie wymaga leżenia w szpitalu i przebiega delikatnie choć trwać może nawet kilka lat. Czasami nie wiemy, że odczuwamy ból zatok, lecz nie można tej infekcji ignorować.

Czytaj  więcej o bólu zatok tutaj.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze