fbpx

Czy dieta Polaków jest zdrowa?

zdrowe odzywiani
123rf.com

Kilkanaście procent Polaków je niezdrowo, wie o tym i nie zamierza tego zmieniać. Kilkadziesiąt procent twierdzi, że stara się odżywiać właściwie. Z badań wynika jednak, że udaje się to tylko jednej osobie na dziesięć.
Najnowszy raport na temat zdrowego odżywiania podkreśla, że Polacy, podobnie jak Niemcy i Brytyjczycy, mają wśród Europejczyków najbardziej niezobowiązujące podejście do diety. Zupełnie odwrotnie traktują sprawę Włosi i Francuzi. Więcej niż jedna czwarta Polaków przyznaje, że je to, co chce, nie zastanawiając się, czy jest to zdrowe. Najbardziej niefrasobliwi są mężczyźni – dziesięć procent przyznaje, że je niezdrowe rzeczy cały czas. Odsetek kobiet deklarujących takie podejście wynosi dwa procent. Mimo to większość Polaków twierdzi, że odżywia się zdrowo.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Kantar Media* wynika, że tylko połowa z nich rzeczywiście stosuje jakąkolwiek dietę, przy czym 60 procent grupy stanowią kobiety.

Jak sobie z tym radzimy z pokusami jedzenia niezdrowych produktów?

  • 37 procent respondentów myśli o zdrowym odżywianiu już w sklepie i starannie wybiera produkty tak, aby mieć w domu wyłącznie odpowiednie jedzenie;
  • 17 procent respondentów nawet jeśli kupi niezdrowe produkty, stara się jak najszybciej je wykorzystać, aby znów wrócić do zdrowej diety;
  • 16 procent respondentów wyznaje zasadę: „co z oczu, to z serca” i ukrywa niezdrowe produkty;
  • 15 procent respondentów stosuje rozwiązanie osobnych stref w lodówce i dba o własną dietę, nie zważając na to, co jedzą pozostali domownicy;
  • 14 procent respondentów przyrządza posiłki na poszczególne dni tygodnia i przechowuje je w określonych pojemnikach w lodówce.

„Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy osoby odżywiające się zdrowo otwierają lodówkę i widzą niezwykle kuszące niezdrowe produkty. Lodówka Samsung Food ShowCase może ułatwić zdrowe odżywianie dzięki optymalnemu podziałowi na jasno określone strefy. Każdy domownik może mieć w niej miejsce na swoje ulubione produkty i przekąski”, mówi Luke Mansfield, szef działu innowacji firmy Samsung w Europie.

Jedna trzecia grupy uznanej za zdrowo odżywiającą się częściej gotuje i je posiłki przyrządzone w domu. 60 procent z tej samej grupy kupuje dużo świeżych owoców i warzyw, ale aż 46 procent przyznaje, że mimo, że stara się odżywiać zdrowo, poza dobrymi produktami, kupuje także niezdrowe smakołyki. Na tle mieszkańców innych krajów europejskich wypadamy całkiem dobrze – do kupowania niezdrowych przysmaków przyznaje się 77 procent zdrowo odżywiających się Niemców oraz 62 procent Anglików.

„Zważywszy na to, że zdrowo odżywiający się Europejczycy spożywają o wiele więcej świeżej żywności, takiej jak owoce i warzywa, kluczowego znaczenia nabiera możliwość przechowywania takich produktów w sposób, pozwalający zachować jakość i smak. Lodówka Samsung Food ShowCase wykorzystuje specjalne technologie umożliwiające szybsze schładzanie powietrza po jej otwarciu i utrzymywanie stałej temperatury w całym wnętrzu”, dodaje Luke Mansfield.

* Badanie internetowe przeprowadzone przez Kantar Media na zlecenie firmy Samsung na próbie reprezentatywnej obywateli powyżej 16 roku życia w pięciu krajach Europy: Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Polski. W każdym z krajów przebadano około 1000 osób.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze