fbpx

Antybiotyki przyczyną otyłości?

Antybiotyki przyczyną otyłości?
123rf.com

Według najnowszych wyników badań podawanie antybiotyków niemowlętom, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiąca życia, może stać się przyczyną otyłości w późniejszym wieku.

123rf.com

Te zaskakujące wnioski płyną z badań wykonanych na New York University School of Medicine, pierwszych które dociekają, czy istnieje związek między przyjmowaniem antybiotyków a masą ciała dziecka. Nawykliśmy do nieco stereotypowego myślenia, że epidemia otyłości jest wynikiem niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej. Jednak ostatnie wyniki naukowe pokazują, że przyczyny otyłości to problem o wiele bardziej złożony.

Mikroorganizmy żyjące w naszym układzie pokarmowych mogą mieć decydujące znaczenie dla sposobu, w jaki przyswajamy pokarm, a więc dostarczamy naszemu ciału kalorie. Kuracja antybiotykowa, zwłaszcza u niemowląt trzebi pożyteczne bakterie i dlatego wpływa na sposób absorbowania składników pokarmowych.

Wiadomo, że zmiany w mikrokosmosie organizmów jelit mogą prowadzić do chorób układu pokarmowego, astmy i innych schorzeń. Teraz brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad jedenastu tys. dzieci urodzonych w latach 1991-1992, badając potencjalne przyczyny otyłości. Zwłaszcza zwracali uwagę na przyrost masy w ciągu pierwszych siedmiu lat życia i ilość antybiotyków, jaka została przyjęta do drugiego roku życia.

Okazało się, że szczególne znaczenie ma sześć pierwszych miesięcy życia. Leczenie tak wcześnie antybiotykami zwiększało ryzyko nadwagi już w wieku trzech-czterech lat o co najmniej dwadzieścia proc., w porównaniu z dziećmi, które tak silnych leków nie przyjmowały. Takiej zależności nie stwierdzono u dzieci poddanych kuracji antybiotykiem w wieku od sześciu do czternastu miesięcy, jak również dzieci starszych, do drugiego roku życia.

To kolejny dowód na szkodliwość przepisywania zbyt pochopnie antybiotyków niemowlętom. Prof. Jan Blustein, jeden z amerykańskich pediatrów, który brał udział w tych badaniach, komentując wyniki przypomniał, że dobrze znany wśród hodowców bydła sposób na produkcję zwierząt o większej masie polega na dodawaniu antybiotyków do paszy cieląt.