1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca
  4. >
  5. „Odwaga to śmiałość bycia sobą” – mówi Martyna Wojciechowska, bohaterka okładki sierpniowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

„Odwaga to śmiałość bycia sobą” – mówi Martyna Wojciechowska, bohaterka okładki sierpniowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

Na okładce sierpniowego „Zwierciadła” Martyna Wojciechowska, która zajmuje się zdrowiem psychicznym młodych, realizując projekt Młode Głowy, podróżuje na krańce świata, szukając niezwykłych kobiecych historii, pisze książki, a przede wszystkim realizuje marzenia.

„Często słyszę: »Robisz takie niesamowite rzeczy, ale ty musisz być odważna«. Mówię wtedy: »Nie, odwaga, ta prawdziwa, to śmiałość bycia sobą. Kiedy podejmujesz działanie, wiedząc, że możesz ponieść porażkę, że wystawiasz się na ocenę. Tygrysy szablozębne nie biegają u nas po ulicach, nie żyjemy w strefie niespokojnej tektonicznie, nie boimy się żywiołów, najczęściej boimy się porażki i tego, co ludzie powiedzą«” – mówi Martyna.

Dorośli stają się coraz bardziej niedojrzali, a dzieci coraz szybciej wkraczają w dorosły świat. Kiedy jednak osiągają fizyczną dorosłość, wracają mentalnie do dzieciństwa. I stają się Piotrusiami Panami oraz wiecznymi dziewczynkami bujającymi w Nibylandii. Nie chcą dojrzeć, bo świat dorosłych coraz bardziej przypomina piekło. „Myślę, że dojrzałym raczej się bywa, niż się jest” – mówi psycholożka Joanna Flis, autorka książki „Co ze mną nie tak?”. „Dla mnie dojrzałość oznacza zdolność do patrzenia coraz szerzej. Przechodzimy od pewności młodego dorosłego, który myśli, że już wszystko wie i rozumie, do dojrzałej niepewności, która wynika z wiedzy. I zaczynamy rozumieć, że pytania są czasem ważniejsze niż odpowiedzi”. O tym w Temacie Miesiąca.

W serialu „Warszawianka” gra duszę towarzystwa, ostrego imprezowicza, uwodziciela. Sam przyznaje: „Czuły to ja”. Czy serial może być sposobem na przepracowanie traum? „Tak – mówi Borys Szyc – w pewnym momencie faktycznie uznałem, że to może być rodzaj psychodramy. Tak do tego podszedłem, jednocześnie mając pełną świadomość tego, że podejmuję ryzyko”. W wywiadzie także o Łodzi z czasów jego dzieciństwa, o córce, z którą zagrał w filmie, i o tym, że musimy zrobić zbiorowy detoks, by ocalić planetę.

Kasper Bajon, pisarz i scenarzysta takich seriali, jak „Wielka woda” czy „Rojst”, mówi, że jest feministą. I że feminizm, dzięki swojej krytycznej postawie, jest najciekawszym i najbardziej inspirującym ruchem kulturotwórczym XX i XXI wieku. Jego największa pasja to czytanie. „Literatura cały czas mnie zaskakuje. Film i serial – bardzo rzadko. Książki są dla mnie jak dom, film i serial – jak podróż. I choć uwielbiam podróże, to po każdej zwykle dobrze wrócić do domu”.

Młodzieńczy idole Krzysztofa Zalewskiego to Freddie Mercury, Michael Jordan i James Bond. Od pierwszego wziął pasję do muzyki, od drugiego etos pracy, a od trzeciego… toksyczną męskość. Na scenie jest wulkanem energii, na co dzień… niezbyt radosnym człowiekiem. Syna chce nauczyć, że czasem jest miejsce, by sobie popłakać, a czasem łzy trzeba przełknąć i walczyć dalej, bo świat nie jest taki zupełnie kolorowy i nie będzie czekał na ciebie w nieskończoność.

Robert Hojda – bohater cyklu Ramka Grzeli „Mam wpływ” – jest piekarzem, choć dziś oddanym wyłącznie działalności obywatelskiej. To on wymyślił Tour de Konstytucja. „Coś, co nas połączy. Co jest nam wszystkim wspólne. Nasze prawa obywatelskie, więc konstytucja”. Ważne dla niego jest poczucie wolności. Tak się czuje, kiedy wsiada na swojego harleya.

„Psychoterapeuta to fajny, ciekawy i dający wiele satysfakcji zawód, niekoniecznie wymagający lat życiowego doświadczenia, prędzej otwartości na ludzi. Świat potrzebuje młodych terapeutów i terapeutek” – mówi psychoterapeutka Anna Cyklińska, autorka bestsellerowego „Przewodnika po emocjach”, prowadząca też, razem z Cleo Ćwiek, popularny podcast „Można zwariować”, bohaterka cyklu „Świat młodych”.

U podstaw tego, co często nazywamy wstydem, leży lęk przed odrzuceniem społecznym na poziomie cielesności, płciowości. To silny negatywny bodziec, ważny element patriarchalnej struktury wspartej religijnymi zasadami. I choć kategorie wstydu się teraz przesuwają czy rozmywają, nadal łatwo poprzez nie nami zarządzać. Choćby przez ciągłe komentarze dotyczące naszego wyglądu. A przecież rozwiązanie jest proste: dajmy sobie i innym żyć! O tym w kolejnym odcinku Niezbędnika Nowoczesnej Dziewczyny mówi psycholożka Marta Niedźwiecka.

Internet zaczął zmiany, pandemia dodała swój „wkład”. Jak dziś wygląda inicjacja seksualna? Mówi o tym seksuolożka Patrycja Wonatowska z SEXED.PL. „Relacje przeniosły się do netu, masturbacja przed kamerką stała się pierwszą formą kontaktu seksualnego. Zwłaszcza że – co związane jest z pandemią – młodzi odczuwają strach przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową”. Tylko przed kamerką czują się bezpieczni. Jakie mogą być następstwa takiego startu w życie seksualne?

Są dojrzałe i samotne. A chciałyby poczuć się atrakcyjne. Znaleźć miłość. Wcześniej spędzały życie, usługując mężczyźnie. On dawał pieniądze, pozycję i dyktował warunki. A potem odszedł. „Podziękujcie mu za to, co dobre, oraz za to, że już sobie poszedł i nie zatruwa wam życia. Teraz zaczynacie je od nowa, na swoich warunkach. Z innym facetem czy bez niego, ale na pewno w miłości do siebie” – radzi psychoterapeutka Katarzyna Miller.

Depresja jest niezależna od płci, ale okazuje się, że często mężczyźni trafiają do psychiatry w jej najbardziej zaawansowanym stadium, kiedy pojawiają się już myśli samobójcze. „Mężczyźni nie potrafią dostrzec u siebie depresji, nie potrafią zrozumieć tego, co czują” – mówi Szymon Żyśko, autor książki o męskiej depresji. „Pomyślałem, że warto napisać o tym wprost. Ktoś może powie, że to chwyt marketingowy, jednak z perspektywy czasu, po odzewie ze strony męskich czytelników, uważam, że to była trafiona decyzja”.

Berlin. Miasto mody. Kojarzy się ze swobodą, otwartością i indywidualizmem. Obowiązuje tu reżim »teraz«, bez oglądania się za siebie i niepotrzebnego rozmyślania o przyszłości. „Na ulicach czuć luz i nonszalancję. Ubranie ma służyć wyrażaniu własnej indywidualności, a nie zaimponowaniu komukolwiek. Dziewczyny doskonale łączą ubrania z second-handów z projektami znanych marek sprzed kilku sezonów. Tu nikt nie chce być kopią nikogo. Bo oryginalny styl wcale nie jest kwestią pieniędzy” – mówi projektantka Berenika Czarnota. „Berlińczycy poprzez strój opowiadają swoją historię i robią to bez obaw, że zostaną ocenieni” – dodaje Harel, dziennikarka i blogerka.

Tatuaże są modne. Minimalistyczne graficzne formy, kolorowe malowidła na dużych powierzchniach ciała to dziś prawdziwe dzieła sztuki. Chcesz spróbować? A może zrobić kolejny? Przeczytaj, jak mądrze wybrać tatuatora, a potem dobrze opiekować się rysunkiem.

Sierpniowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 5 lipca, wydanie podstawowe w cenie 11,90 zł. „Zwierciadło” dostępne również z dodatkami: kosmetykiem Vianek (do wyboru: krem do twarzy SPF 50, pianka, żel myjący, mgiełka, tonik, mleczko do demakijażu), z kosmetykiem BeBio (do wyboru: Balsam Hyaluro 200 ml, peeling, płukanka 200 ml), z kosmetykiem na lato (mix kosmetyków do wyboru), z kosmetykiem Yoskine (do wyboru: krem, serum, olejek), a także z książką (różne tytuły do wyboru).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Zwierciadlo
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze