1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca
  4. >
  5. „Wierzę w siostrzeństwo” – mówi Maja Ostaszewska, bohaterka okładki październikowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

„Wierzę w siostrzeństwo” – mówi Maja Ostaszewska, bohaterka okładki październikowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

Bohaterką październikowego numeru „Zwierciadła” jest Maja Ostaszewska. „Aktorstwo to zawód, w którym bez przerwy jest się w stanie zdawania egzaminu – mówi aktorka. – Czy rola się udała, czy jednak nie? Czy jesteśmy skuteczni? Spektakl się podoba? Przychodzą na niego widzowie? W przypadku aktorek dochodzi jeszcze kwestia oceny naszego prywatnego wyglądu”. I podkreśla, że im jest dojrzalsza, tym mniej coś takiego potrafi ją dotknąć.

Maja Ostaszewska ceni kobiecą solidarność. W wywiadzie, który przeczytacie w najnowszym numerze mówi między innymi tak: „Obserwuję mądre, świadome koleżanki i też w nich to zauważam. Fajnie, bo tak m.in. działa kobieca wspólnota: patrzę na przyjaciółkę czy znajomą, która pięknie dojrzewa, która jest w zgodzie ze sobą, i to daje mi siłę. Wierzę w siostrzeństwo, w to, że możemy się nawzajem inspirować, dopingować. I stawać w swojej obronie”.

W Temacie miesiąca poruszamy trudny temat relacji dorosłych dzieci z rodzicami. Przestają przyjeżdżać, dzwonić. Zrywają kontakty stopniowo albo z dnia na dzień. Na jakiś czas lub na zawsze. Nie życzą sobie zainteresowania pod żadną postacią. Dlaczego dorosłe dzieci robią to rodzicom i sobie? Powodów, dla których zrywają kontakty z rodzicami, jest wiele.

Robin Wright jako dziewczynka chciała jeździć w misjach humanitarnych, zamiast tego trafiła na plan filmowy. Została aktorką, ale nie zrezygnowała z walki o innych, jako aktywistka upomina się o bezpieczeństwo kobiet pracujących w kopalniach w Kongu i o równe płace w Hollywood. „Nigdy niczego nie planowałam. Nie jest tak, że kiedy zagram w czterech dramatach, to uznaję, że teraz powinnam pojawić się w komedii. Nie umiem tak kalkulować. A czasami po prostu potrzebuję pieniędzy, żeby opłacić rachunki, więc biorę to, na czym mogę zarobić”, mówi.

Allan Starski światowej klasy scenograf, z Oscarem za „Listę Schindlera”, mówi, że na udział w filmie decyduje się tylko wtedy, gdy reżyser jest dla niego autorytetem – bo to zapowiedź współpracy, dzięki której może odkryć coś nowego w tej sztuce i w tym zawodzie.

Hania Rani, pianistka, kompozytorka, wokalistka. Właśnie wydała album „Ghosts”. „Zatańczyć z duchami to zaprzyjaźnić się z nimi – mówi. – Podobnie jak w filmach japońskiego studia Ghibli, gdzie bóstwa, strachy i zjawy są tuż obok nas, dobre i złe, obcujemy z nimi na co dzień. Równie bliskie mi jest podejście Islandczyków. Podobno prawo budowlane w Islandii zakazuje budować tam, gdzie mieszkają elfy. I ta potrzeba hiperrealności, połączenia świata racjonalnego z irracjonalnym jest także moją potrzebą”.

Do niedawna psylocybina z tak zwanych grzybków czy LSD były na cenzurowanym, dziś wracają do łask. I wszystko wskazuje na to, że to nie kwestia chwilowej mody. Czy można leczyć nimi depresję? Choroby neurodegeneracyjne? Badania trwają i są obiecujące. Mówi o tym Maciej Lorenc, autor i tłumacz publikacji na temat psychodelików.

Znakomita dziennikarka, siada naprzeciw polityków, działaczy, artystów, uczestników i świadków historii. Współzałożycielka prywatnego liceum, uczącego wrażliwości społecznej. Po co jej to było? „Moje córki z małych dziewczynek stały się młodymi kobietami. Pomyślałam, że chcę mieć wpływ na swoje życie i że mogę mieć wpływ na życie innych”. Magdalena Rigamonti bohaterką cyklu Remigiusza Grzeli.

A Marta Niedźwiecka w Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny tłumaczy, jaka jest rola pracy w naszym życiu. I mówi, że człowieka, który powiedział jako pierwszy: „Jeśli twoja praca jest twoją pasją, nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu” – zepchnęłaby do najniższego kręgu piekła.

Boty, aplikacje, ChatGPT – to już rzeczywistość. Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na nasze życie? „Przyzwyczajamy się do sztucznego świata namiastek i imitacji. Robot nie da nam odczuć, że jesteśmy kochani. Mimo że będzie o tym pięknie mówił i zachowywał się tak, jakby nas kochał. Człowiek w relacji z idealnym, niewymagającym niczego botem niewolnikiem będzie się czuł jeszcze bardziej samotny niż bez niego”, mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.

Pierwszy etap dobrego seksu to poznanie swojego ciała. „Jaki mamy stosunek do swojej seksualności? Jaki jest nasz seksualny skrypt, czyli co właściwie myślimy o seksie? To pytania, które zadaję osobom przychodzącym do mojego gabinetu. Afirmacja seksualności dobroczynnie przekłada się na wszystkie aspekty życia” – uważa seksuolożka Agata Stola.

Granica między prawdą a fałszem staje się płynna. Słynna jest wypowiedź jednej ze współpracowniczek Donalda Trumpa, która jego ewidentne kłamstwo nazwała „faktem alternatywnym”. Postprawda, fake news, deep fake, „fakty alternatywne” to wszystko są kategorie, które opisują poważną chorobę i zagrożenie naszych czasów – sytuację, w której można bezkarnie kłamać, rozpowszechniać kłamstwa i je utrwalać. W cyklu W kręgu wartości prof. Bogdan de Barbaro.

Mają wiedzę, doświadczenie i nowoczesne podejście do wychowania. Udowadniają, że praca opiekunki to ważna i poważna profesja. W końcu – oprócz nas, rodziców – to one mają największy wpływ na to, jak przebiega rozwój dziecka. „Mam wrażenie, że na rynku odbywa się właśnie rewolucja i praca niani zaczyna być traktowana jako zawód”, mówi Zuzanna Kacalińska, która nianią została cztery lata temu.

„Czasami ludzie przyznają się, że długo pisali do mnie e-mail. Nie bardzo wiem, jak zareagować, choć z pedagogicznej strony – właściwie się cieszę. Bo zawsze dobrze, kiedy człowiek się zastanawia nad tym, jak ma coś powiedzieć czy napisać. Bo czasami to „jak” jest ważniejsze niż „co” – mówi Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Właśnie ukazała się jego książka „Ptak Dodo, czyli co mówią do nas politycy”.

Co jeszcze w październikowym numerze „Zwierciadła”?

Moda na uzdrowiska. Coraz częściej wyprawiamy się „do wód” – po zdrowie i urodę.

Pomaga w dochodzeniu do zdrowia po operacjach, w leczeniu demencji czy bólu, także w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu czy w hospicjach. O dobrodziejstwach masażu dźwiękiem opowiada fizykoterapeutka Marzanna Karkoszka.

Dyktowała trendy, wskazywała nowe talenty, miała wpływ na to, co nosi ulica i… Jackie Kennedy. Z okazji 120. rocznicy urodzin wspominamy Dianę Vreeland – legendarną redaktorkę, cesarzową mody.

Prostota włoskiej kuchni, brazylijska egzotyka i meksykańskie bogactwo smaków składają się na unikalny styl gotowania Ixty Belfrage. W tym roku wydała pierwszą autorską książkę „Mezcla. Przepisy, które budzą wyobraźnię” – przepełnioną apetytem na jedzenie i na życie.

Kobieta we wnętrzu. Kolekcjonerka. W krakowskim mieszkaniu (i na ganku) Ewy Grodzkiej-Szkółki

Październikowe wydanie miesięcznika z dwiema okładkami z Mają Ostaszewską do wyboru oraz kalendarzykiem na 2024 rok w pięciu wzorach do wyboru, a w nim przejrzyste kalendarium od października 2023 do grudnia 2024 roku, specjalny planner, cytaty na każdy tydzień, miejsce na notatki oraz plan pielęgnacji Sylveco na cały rok.

Październikowy numer można kupić w także w wersji z dodatkiem:

  • eco butelką bambusową z wyjmowanym filtrem do infuzji i bez Vanavita lub Sport Bottle Pink Gym Beam
  • z naturalnymi kosmetykami do włosów Biolaven (do wyboru szampon, odżywka, tonik, mgiełka)
  • innowacyjnymi kosmetykami do pielęgnacji twarzy marki Cliv Premium: Cliv ampułka retinol Lifting, 10 ml lub Cliv Ampuka Multi Hyaluronic Hydrating, 10 ml oraz Cliv Tonic nawilżający Mutli Hyaluronic 10 ml
  • książką- różne tytuły do wyboru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Zwierciadlo
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze