1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Zespół Coldplay wyruszy w ekologiczną trasę koncertową

Zespół Coldplay zapowiedział, że we współpracy z BMW tworzy pierwszy na świecie akumulator pokazowy, zbudowany z tradycyjnych akumulatorów, który zasili koncerty prawie całkowicie z czystej, odnawialnej energii. (Fot. BACKGRID/Backgrid USA/Forum)
Coldplay po raz kolejny udowodnił, że podchodzi na poważnie do kwestii ochrony środowiska. Muzycy ogłosili, że podczas ich najnowszej trasy koncertowej będą używać akumulatora, który pozwoli zasilić koncerty z prawie całkowicie czystej, odnawialnej energii.

Kilka lat temu poinformowali, że nie wyruszą w kolejną trasę koncertową, dopóki nie znajdą na nią rozwiązania przyjaznego dla środowiska. Ku uciesze fanów nie kazali na to długo czekać. Brytyjski zespół rockowy Coldplay ogłosił światową trasę koncertową na rok 2022 – Music Of The Spheres World Tour, która może okazać się przełomową w kwestii ekologicznych rozwiązań. Będzie jej bowiem towarzyszyć szereg innowacyjnych inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„Granie na żywo i nawiązywanie kontaktów z ludźmi to w końcu powód, dla którego istniejemy jako zespół. Planowaliśmy tę trasę od lat i jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością grania piosenek z całego okresu, który spędziliśmy razem. Jednocześnie jesteśmy bardzo świadomi, że planeta stoi w obliczu kryzysu klimatycznego. Spędziliśmy więc ostatnie dwa lata na konsultacjach z ekspertami ds. środowiska, aby ta trasa była jak najbardziej zrównoważona i, co równie ważne, aby wykorzystać jej potencjał do popychania spraw naprzód. Nie uda nam się zrobić wszystkiego dobrze, ale zobowiązujemy się robić wszystko, co w naszej mocy, a także dzielić się tym, czego się uczymy” – napisali członkowie zespołu Coldplay w oficjalnym oświadczeniu.

Najważniejsza z inicjatyw dotyczy sposobu pozyskiwania energii. Zespół zapowiedział, że we współpracy z BMW tworzy pierwszy na świecie akumulator pokazowy, zbudowany z tradycyjnych akumulatorów, który zasili koncerty prawie całkowicie z czystej, odnawialnej energii. Pomogą w tym panele słoneczne umieszczone w każdym obiekcie koncertowym oraz zużyty olej spożywczy, a także kinetyczne podłogi stadionu i kinetyczne rowery napędzane przez fanów.

Co więcej, Coldplay zobowiązał się do sadzenia jednego drzewa za każdy sprzedany bilet. Ma też dostarczać każdemu obiektowi koncertowemu plan zrównoważonego rozwoju, prosząc o stosowanie najlepszych praktyk dla środowiska. Ponadto zespół chce zachęcać fanów do korzystania z niskoemisyjnego transportu za pośrednictwem oficjalnej aplikacji turystycznej stworzonej przez SAP, nagradzając tych, którzy to robią, zniżkami w miejscu koncertu. Na koncertach ma być dostępna darmowa woda pitna, by wyeliminować plastikowe butelki. Coldplay przekaże też 10 proc. zarobków na cele ekologiczne i społecznie świadome.

Trasa Music Of The Spheres World Tour rozpocznie się 18 marca 2022, pierwszym w historii zespołu koncertem w Kostaryce. Coldplay zagra też w Dominikanie, w Meksyku, USA, Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i… Polsce. Koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie ma się odbyć 8 lipca 2022 roku.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze