1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Ból” – nowa powieść izraelskiej pisarki Zerui Shalev

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Szczera i bezkompromisowa powieść opowiadająca emocjonalną historię rodziny, pełną miłości, rozczarowania, skrywanej krzywdy i na końcu oferująca głębokie oczyszczenie. To także analiza bólu oraz jego roli w naszym emocjonalnym życiu.

Główna bohaterka Iris przeżyła atak terrorystyczny, w którym została poważnie ranna. Po latach doświadcza silnych ataków bólu. Ból fizyczny to jednak nie wszystko. Większych cierpień Iris doświadcza w obszarze uczuć. Jedna chwila, jedno spotkanie otwiera w niej dawne rany emocjonalne. Spotyka swoją młodzieńczą i niezapomnianą miłość, Ejtana. I ten ból, ból porzuconej niegdyś kobiety, jest o wiele gorszy od bólu fizycznego. Okazuje się też, że pomimo żalu i gniewu, głęboka miłość nigdy nie wygasła i odradza się w niej na nowo ze zdwojoną siłą. Dla tej miłości Iris jest gotowa nie tylko otworzyć się na nowo, co położyć na szali szczęście swojej rodziny. Mąż, prawie dorosłe dzieci, sukces zawodowy – wszystko schodzi na dalszy plan i zostaje przesłonięte przez jednego człowieka.

„Jeśli się kogoś kocha, odczuwa się jego ból” - takie słowa padają w powieści Zerui Shalev. Powieść pozwala czytelnikom odnaleźć także swój własny, głęboko skrywany ból. Z drugiej strony dostarcza wiele radości i przyjemności z czytania. Ta szczera i bezkompromisowa lektura porusza wiele różnych uczuć i emocji. Jest napisana finezyjnie, a przy tym bardzo realistycznie. Autorka trafnie nakreśla pozornie zwyczajne losy rodziny. Pod tą zwyczajnością kryje się jednak złożony świat Iris, jej uczuć, namiętności i cierpienia. Iris jest bardzo dojrzałą bohaterką, pomimo wewnętrznego rozedrgania. Czy stać ją jednak na to, żeby odrzucić powrót człowieka, który kiedyś był – i może nadal jest – całym jej światem?

Świetna książka, która kończy się terapeutycznym katharsis. Amos Oz

Piąta powieść Shalev pokazuje, jak wygląda życie w Izraelu. To najlepsza książka pisarki do tej pory. Napisana jest z rzadko spotykaną intensywnością uczuć, z której znana jest proza Shalev. Der Spiegel

Zeruya Shalev ma tytuł magistra studiów biblijnych i pracuje jako redaktor w wydawnictwie Keshet. 29 stycznia 2004 roku, kiedy wracała do swojego domu w Rehavii w Jerozolime, palestyński zamachowiec-samobójca wysadził miejski autobus, w chwili gdy mijała go pisarka. Powrót do zdrowia zajął jej cztery miesiące. Shalev opublikowała pięć powieści: Życie miłosne (W.A.B. 2003), Mąż i żona (W.A.B. 2004), Po rozstaniu (W.A.B. 2008), Co nam zostało (W.A.B. 2013) i Ból, tomik poezji i książki dla dzieci.
Życie miłosne oraz Mąż i żona zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytyków zarówno w Izraelu, jak i za granicą. Zostały przetłumaczone na 21 języków i stały się  bestsellerami w wielu krajach. Shalev otrzymała wiele nagród, m.in.: Book Publishers' Association's Gold and Platinum Prizes, German Corine Book Award (2001), French Amphi Award i trzykrotnie nagrodę ACUM (1997, 2003, 2005).

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze