1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. "Blanka" w kinach od 6 lipca!

"Blanka" w kinach od 6 lipca!

Zobacz galerię 5 Zdjęć
"Blanka" to przepiękna, egzotyczna opowieść o 12-letniej dziewczynce, która żyje w świecie, w którym wszystko ma wymierną wartość – nawet przyjaźń, wolność czy szczęście.

Kohki Hasei w sposób bezpretensjonalny mówi o potrzebie bliskości i troski i z lekkością i subtelnością zadaje niebywale uniwersalne pytania o to na ile człowiek sam kreuje swój los, a na ile jest uwarunkowany środowiskiem, w którym dorasta. Blanka to film, który udowadnia, że warto być uważnym gdyż często ci, z którymi można zbudować namiastkę domu są tuż obok.

Przez lata podróżowałem po świecie, szczególnie do miejsc gdzie ubóstwo jest największą plagą. Te dzieci, które spotykałem na swojej drodze, dawały mi więcej siły, inspiracji i nadziei niż cokolwiek innego - to wypowiedź twórcy filmu, Kohki Hasei.

W 1994 roku, po ukończeniu szkoły w Okayamie, Hasei przeprowadził się do Tokyo, gdzie zaczął pracę w środowisku artystycznym. W 1998 roku wyreżyserował sztukę i stworzył przestrzeń kreatywną pod tą samą nazwą "Obscure Gallery". W tym samym roku zaczął pracę nad magazynem poświęconym sztuce niezależnej, fotografii i muzyce. W 2001 roku wyreżyserował swój pierwszy dokument "W/O", pokazywany na festiwalach w Rotterdamie, na Viennale, Nowojorskim Festiwalu w Momie czy w Seulu, gdzie otrzymał Digital Express Prize. W 2003 Hasei zaczął reżyserować klipy muzyczne. Cztery lata później, w 2007 roku, wyreżyserował swój drugi film GODOG, dziejący się w slumsach Manilii, gdzie spędził kilkanaście tygodniu. Film ten otrzymał nagrodę na na festiwalu Kustendolf w Serbii. Blanka jest jego debiutem reżyserskim.

 

"Blanka" (Filipiny, Japonia, Włochy 2015 / 75’) reżyseria i scenariusz: Kohki Hasei zdjęcia: Takeyuki Onishi montaż: Benjamin Gonzales Tolentino muzyka: Aska Matsumiya, Alberto Bof, Francis de Veyra obsada: Jomar Bisuyo, Cydel Gabutero, Raymond Camacho, Peter Millari, Ruby Ruiz producent: Flaminio Zadra, Ava Yap produkcja: Biennale College - Cinema, Dorje Film, Simple Truth Productions polski dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

W kinach 6 lipca.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze