1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polska Światłoczuła

Projekt “Polska Światłoczuła” to promocja nowych filmów polskich (fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych) na terenie całego kraju, prezentowanych z kopii cyfrowych (jakość projekcji nie będzie się różnić od projekcji w najlepszych salach kinowych stolicy). Chcemy również skorzystać z propozycji prezentowania raz na jakiś czas odrestaurowanych, wspaniałych tytułów polskiej “klasyki” filmowej.

Projekt jest zadedykowany propagowaniu kultury wyższej wśród widzów polskich, podnoszeniu poziomu rozmowy i dyskusji nie tylko o sztuce filmowej, ale i życiu. Pomysłodawcami projektu są: Dorota Kędzierzawska (reżyser) oraz Arthur Reinhart (producent, operator).

Twórcy czekają na zgłoszenia ośrodków chętnych do współpracy, spośród których wybranych zostanie 10-15 najlepszych „światłoczułych” miejsc. Relacje video ze spotkań twórców z widzami, po pokazach filmów, emitowane będą on-line na stronie internetowej projektu

W ciągu roku planowanych jest w sumie ponad 200 pokazów w wybranych ośrodkach na terenie całej Polski. Prezentowane w ramach “Polski Światłoczułej” filmy będą przeznaczone dla widzów ze wszystkich grup wiekowych, zarówno młodzieży szkolnej, ludzi w średnim wieku, jak i starszej, dojrzałej publiczności. Dzięki interaktywnej stronie internetowej w spiralę zainteresowania dobrym polskim filmem chcemy wciągnąć widzów z całej Polski. Projekt przewidziany jest na cykl jednoroczny, ale mamy nadzieję, że wejdzie do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych na stałe.

Poparcie dla projektu oraz chęć wzięcia udziału w dyskusjach o swoich filmach w trasie kina objazdowego “Polska Światłoczuła” wyrazili m.in.: Jacek Bławut, Mirosław Dembiński, Maciej Drygas, Mariusz Grzegorzek, Agnieszka Holland, Sławomir Idziak, Andrzej Jakimowski, Dariusz Jabłoński, Dorota Kędzierzawska, Jan Kidawa-Błoński, Jan Jakub Kolski, Marek Lechki, Magdalena Łazarkiewicz, Lech Majewski, Arthur Reinhart, Wiesław Saniewski, Janusz Zaorski oraz inni twórcy o szeroko znanym, bogatym dorobku artystycznym.

Więcej informacji o „Polsce Światłoczułej” na stronach

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze