1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Agnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu filmowym w Wenecji

Agnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Fot. Gugliemo Mangiapane/Reuters/Forum)
Agnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Fot. Gugliemo Mangiapane/Reuters/Forum)
Jury 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji wyróżniło Agnieszkę Holland za jej najnowszy film „Zielona granica”. Reżyserka otrzymała Nagrodę Specjalną Jury.

Agnieszka Holland zadedykowała nagrodę wszystkim aktywistom i aktywistkom, którzy pomagają uchodźcom, między innymi Grupie Granica. – To nie był łatwy film do zrobienia. Z wielu powodów – stwierdziła, odbierając Nagrodę Specjalną Jury festiwalu w Wenecji. Złotego Lwa, czyli główne wyróżnienie konkursu, przyznano natomiast filmowi „Biedne istoty” w reżyserii Yorgosa Lanthimosa z Emmą Watson w roli głównej.

„Zielona granica” to opowieść odnosząca się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Film dobitnie uświadamia nam, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony do dokonania wyborów pomiędzy dobrem a złem, a dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. To kino zaangażowane w istotny temat, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. I chociaż historia przedstawiona w filmie jest fikcją, scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się obok nas.

W główną rolę w „Zielonej granicy” wciela się Maja Ostaszewska, bohaterka okładki październikowego „Zwierciadła”. Obok niej występują między innymi: Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy: Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz scenarzysty Macieja Pisuka. Za zdjęcia do filmu odpowiada natomiast ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Premiera „Zielonej granicy” w polskich kinach odbędzie się 22 września.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze