1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Zielona granica” już w kinach

„Zielona granica” już w kinach

Maja Ostaszewska w filmie „Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe)
Maja Ostaszewska w filmie „Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe)
„Zielona granica”, nowy film Agnieszki Holland o sytuacji uchodźców na polskiej granicy, który dziś ma swoją premierę, to kino zaangażowane w istotny temat, otwierające oczy i trafiające prosto w serce. Nikogo nie pozostawia obojętnym.

„Zielona granica” – o czym opowiada nowy film Agnieszki Holland?

Przejmująco aktualna „Zielona granica” odnosząca się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej to – jak czytamy w opisie dystrybutora filmu Kino Świat – opowieść o ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi. Jest filmem o odwadze, o strachu i bohaterstwie, o krzywdzie i nadziei. Dramat w reżyserii trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland uświadamia nam, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony do dokonania wyborów pomiędzy dobrem a złem, a dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. To kino zaangażowane w istotny temat, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. I chociaż historia przedstawiona w filmie jest fikcją, scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się obok nas.

„Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe) „Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe)

„Zielona granica” – fabuła

W filmie „Zielona granica” przeplatają się trzy perspektywy: uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolną świadkinią i uczestniczką dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania: czym jest człowieczeństwo?

„Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe) „Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe)

„Zielona granica” – obsada i twórcy

W obsadzie filmu „Zielona granica”, oprócz Mai Ostaszewskiej i Tomasza Włosoka, znaleźli się również: Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz scenarzysty Macieja Pisuka. Za zdjęcia do filmu odpowiada natomiast ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Maja Ostaszewska w filmie „Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe) Maja Ostaszewska w filmie „Zielona granica” (Fot. Agata Kubis/materiały prasowe)

„Zielona granica” – zwiastun, data premiery

Światowa premiera filmu odbyła się na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Obraz został również pokazany na tegorocznych festiwalach w Toronto i Nowym Jorku. W polskich kinach „Zieloną granicę” można oglądać od 22 września. Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun produkcji.

Źródło: materiały prasowe Kino Świat

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze