1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Obywatel Kane - recenzja Blu-ray

Obywatel Kane - recenzja Blu-ray

fot. materiały prasowe
Przez wielu uznawany za najlepszy film wszech czasów – „Obywatel Kane” trafił właśnie na Blu-ray. I jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze!

Okoliczności powstania tego filmu są dość niezwykłe. Młody Orson Welles tuż po narodowym poruszeniu, które wywołał swoją radiową audycją „Wojna Światów”, otrzymał od wytwórni RKO propozycję nakręcenia debiutanckiego filmu. Gdy producent zobaczył  efekt, nie był zadowolony i obraz przeszedł karkołomną ścieżkę od stołu montażowego do momentu premiery. Ale było warto!

„Obywatel Kane” to arcydzieło, które pod wieloma względami zmieniło sposób patrzenia na kino nie tylko widzów, ale też innych twórców, do dziś pozostających pod wielkim wpływem dzieła Wellesa. „Obywatel…” to film nowatorski, wyprzedzający swój czas, zarówno jeśli mówimy o podejściu do obrazu w sensie technicznym, jak i w przypadku opowiadania historii na ekranie. Niezwykłe, wspaniale skomponowane i przemyślane ujęcia; nietypowe kąty kamery; znakomity, dynamiczny montaż i kapitalne tempo  sprawiają, że film – pomimo 70 lat od powstania! – nadal ogląda się znakomicie, co jest swoistym fenomenem! Podkreślić należy też, przełomowe wówczas, zabawy z chronologią, fantastyczne wykorzystanie miniatur – wszystko to tworzy obraz szalenie atrakcyjny, nawet dla dzisiejszego widza, tym bardziej że opowiada niezwykle ciekawą historię życia Charles’a Fostera Kane’a, jawnie inspirowaną postacią magnata prasowego Williama Randolpha Hearst’a.

Polskie wydanie Blu-ray i dvd jest wprawdzie uboższe w dodatki od wydania zachodniego, ale nie ma co narzekać – główny kąsek, czyli sam film wygląda wspaniale! Odrestaurowany obraz odznacza się najlepszą jakością, z jaką dotychczas mieliśmy do czynienia. Zachwyca ostrość, wspaniała czerń, można dokładnie dostrzec wszelkie szczegóły scenografii. Poza „kronikami filmowymi” obraz jest w 100% „czysty”, tzn. nie ma zabrudzeń ani innych niedoskonałości.  Również dźwięk robi wrażenie, a pamiętajmy, że jest to obraz, który powstał w 1941 roku.

Podsumowując, „Obywatel Kane” na Blu-ray to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika kina. Prawdziwa perełka, której jakość obrazu i dźwięku zachwyci nawet najbardziej wymagających widzów.

Citizen Kane, USA 1941, reż. Orson Welles, wyk. Orson Welles, Joseph Cotten, Agnes Moorehead, dystr. Galapagos

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze