1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Elitarni – Ostatnie starcie

Elitarni – Ostatnie starcie

fot. materiały prasowe
Niech Was nie zmyli tytuł (oraz to, że to sequel), który przywodzi na myśl tanie kino sensacyjne. „Elitarni – Ostatnie starcie” to jeden z najlepszych gatunkowo obrazów ostatnich lat, kapitalnie wyreżyserowany i ze znakomitym scenariuszem.

Akcja rozgrywa się głównie na ulicach Rio De Janeiro i kontynuuje wątki z pierwszej części, rozwijając je i pogłębiając. W „jedynce” poznaliśmy kapitana Nascimento, dowodzącego specjalną jednostką policyjną BOPE, który walczy z brutalnymi gangami ulicznymi. Sequel idzie „piętro wyżej”, bowiem skupia się na równie brutalnej i bezpardonowej walce ze skorumpowanymi funkcjonariuszami i przedstawicielami rządu, równie bezwzględnymi co uliczne gangi.

„Elitarni – Ostatnie starcie” to wzorcowy przykład sequela. Wszystkiego jest tu więcej i lepiej w stosunku do pierwszej części. Dostajemy potężną dawkę emocji, znakomicie wyreżyserowane i trzymające w napięciu sceny akcji, które niosą coś więcej poza swoją własną atrakcyjnością. Uliczne potyczki robią podwójne wrażenie dzięki surowości i wyraźnie widocznym zacięciu dokumentalnym. Oprócz tego film wyróżnia się ciekawie nakreślonymi i niejednoznacznymi postaciami, a także tym, że przygląda się krytycznie różnym grupom społecznym Rio, czym pobudza do dyskusji i daje do myślenia.

Dla miłośników mocnego kina sensacyjnego pozycja obowiązkowa.

Tropa de Elite 2, Brazylia 2010, reż. José Padilha, wyk. Wagner Moura, André Ramiro, dystr. ITI Cinema

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze