1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Niebezpieczna metoda

Niebezpieczna metoda

fot. materiały prasowe
Najnowszy obraz Davida Cronenberga to spore zaskoczenie dla koneserów i fanów jego twórczości. Znany dotąd z oryginalnych filmów grozy pełnych osobliwego podejścia do ludzkiej cielesności i seksualności twórca przygotował tym razem względnie „spokojną” i wyważoną produkcję.

Zygmunt Freud (Viggo Mortensen) i Carl Jung (Michael Fassbender), dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki 19-letniej, Sabinie Spielrein (Keira Knightley), cierpiącej na ataki histerii. Jej przypadek sprawi, że dwaj psychiatrzy rozpoczną dyskusję na temat metod leczenia i podejścia do popędu seksualnego, który z czasem przeradza się w konflikt. Tymczasem więź między Jungiem a Sabiną szybko przeradza się w coś znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem. Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek, w pełen erotycznych perwersji, gorący romans.

„Niebezpieczna metoda” to obraz dość nierówny. Początek jest zajmujący, relacje pomiędzy postaciami są ciekawie zarysowane, ale im bliżej zakończenia, tym napięcie maleje. Wątek znajomości i dyskusji Freuda z Jungiem miał w sobie spory potencjał, ale reżyser wykorzystuje go jednak tylko połowicznie. O ile bowiem ich pierwsze spotkanie i rozmowy wzbudzają zainteresowanie, tak kolejny etap ich znajomości (już wyłącznie korespondencyjny) przypomina bardziej kronikarskie sprawozdanie, pozbawione temperatury i emocji. A szkoda, bo to materiał na ciekawą opowieść. Z kolei związek Junga z Sabiną ma już w sobie więcej żaru. Początkowo sprowadza się do terapii, następnie zamienia się w romans (Jung zdradza z nią swoją żonę), a kończy jak melodramat. Najjaśniejszym punktem jest jednak wątek uzależnionego od wszelkich używek seksoholika Ottona Grossa (świetny Vincent Cassel), niestety bardzo krótki. I choć „Niebezpieczną metodę” jako całość dobrze się ogląda, (ma ona także znakomite kreacje aktorskie w szczególności Fassbendera i Mortensena), to jednak obraz ten bije chłodem emocjonalnym, co zapewne było zamierzeniem Cronenberga, ale w tej konfiguracji średnio się sprawdziło.

Z drugiej strony "Niebezpieczna metoda" to ciekawy zapis narodzin psychoanalizy i nowego spojrzenia na człowieka u progu nowej epoki, niemal przeddzień traumy obu wojen światowych, które niebawem wybuchną.

A Dangerous Method, Francja, Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania 2011, reż. David Cronenberg wyk. Keira Knightley, Viggo Mortensen, Michael Fassbender, dystr. Monolith

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze