1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Niebezpieczna metoda

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Najnowszy obraz Davida Cronenberga to spore zaskoczenie dla koneserów i fanów jego twórczości. Znany dotąd z oryginalnych filmów grozy pełnych osobliwego podejścia do ludzkiej cielesności i seksualności twórca przygotował tym razem względnie „spokojną” i wyważoną produkcję.

Zygmunt Freud (Viggo Mortensen) i Carl Jung (Michael Fassbender), dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki 19-letniej, Sabinie Spielrein (Keira Knightley), cierpiącej na ataki histerii. Jej przypadek sprawi, że dwaj psychiatrzy rozpoczną dyskusję na temat metod leczenia i podejścia do popędu seksualnego, który z czasem przeradza się w konflikt. Tymczasem więź między Jungiem a Sabiną szybko przeradza się w coś znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem. Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek, w pełen erotycznych perwersji, gorący romans.

„Niebezpieczna metoda” to obraz dość nierówny. Początek jest zajmujący, relacje pomiędzy postaciami są ciekawie zarysowane, ale im bliżej zakończenia, tym napięcie maleje. Wątek znajomości i dyskusji Freuda z Jungiem miał w sobie spory potencjał, ale reżyser wykorzystuje go jednak tylko połowicznie. O ile bowiem ich pierwsze spotkanie i rozmowy wzbudzają zainteresowanie, tak kolejny etap ich znajomości (już wyłącznie korespondencyjny) przypomina bardziej kronikarskie sprawozdanie, pozbawione temperatury i emocji. A szkoda, bo to materiał na ciekawą opowieść. Z kolei związek Junga z Sabiną ma już w sobie więcej żaru. Początkowo sprowadza się do terapii, następnie zamienia się w romans (Jung zdradza z nią swoją żonę), a kończy jak melodramat. Najjaśniejszym punktem jest jednak wątek uzależnionego od wszelkich używek seksoholika Ottona Grossa (świetny Vincent Cassel), niestety bardzo krótki. I choć „Niebezpieczną metodę” jako całość dobrze się ogląda, (ma ona także znakomite kreacje aktorskie w szczególności Fassbendera i Mortensena), to jednak obraz ten bije chłodem emocjonalnym, co zapewne było zamierzeniem Cronenberga, ale w tej konfiguracji średnio się sprawdziło.

Z drugiej strony "Niebezpieczna metoda" to ciekawy zapis narodzin psychoanalizy i nowego spojrzenia na człowieka u progu nowej epoki, niemal przeddzień traumy obu wojen światowych, które niebawem wybuchną.

A Dangerous Method, Francja, Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania 2011, reż. David Cronenberg wyk. Keira Knightley, Viggo Mortensen, Michael Fassbender, dystr. Monolith

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze