1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze seriale do nauki angielskiego – dla początkujących i zaawansowanych

Kadr z serialu \
Kadr z serialu "Gotowe na wszystko" (fot. BEW)
Tradycyjne podręczniki i książki w dzisiejszych czasach powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób naukę angielskiego rozpoczyna bądź kontynuuje bazując na popularnych serialach czy filmach, dzięki którym szlifuje język. Które z nich polecamy szczególnie zarówno dla początkujących, jak i dla tych na poziomie zaawansowanym? Podpowiadamy.

"Seks w wielkim mieście"

Ten wybór wcale nie został podyktowany tym, że niebawem doczekamy się kontynuacji tego kultowego serialu, ale między innymi dlatego, że oglądanie go nie wymaga zbyt dużego zaangażowania. Owszem, serial jest wciągający i zabawny, a przygody Carrie, Mirandy, Samanthy i Charlotte budzą emocje, tak język którym posługują się bohaterowie nie należy do najbardziej skomplikowanych. Nauka angielskiego na podstawie odcinków "Seksu w wielkim mieście" może okazać się bardzo owocna i pomimo używania przez bohaterów języka potocznego oraz frazeologizmów, są one na poziomie zrozumiałym nawet dla osób zaczynających przygodę z tym językiem.

"Przyjaciele"

Kolejny kultowy serial, który sprawdzi się również jako idealny pomocnik w nauce języka angielskiego. Szóstka przyjaciół, których chyba nie trzeba nikomu przedstawiać posługuje się dość łatwym językiem - wprawdzie specyficzny humor Chandlera i Joey'a może niekiedy wprowadzać odrobinę zamieszania, jednak ich teksty powinny być zrozumiałe z kontekstu - także dla początkujących. W "Przyjaciołach" brak jest co do zasady długich dialogów, czy skomplikowanych, zawiłych kwestii, dlatego też nauka nie powinna sprawiać większych problemów.

"Modern Family"

Ten jeden z zabawniejszych seriali dostępnych na platformie Netflix to świetna okazja do nauki angielskiego. Dialogi głównych bohaterów są łatwe, zabawne i choć niekiedy pojawiają się zwroty, które ciężko przetłumaczyć na język polski, jest to zdecydowanie bardziej gra słów niż problematyczne i zawiłe kwestie. Wyzwaniem językowym mogą być tu niekiedy kwestie Phila Dunphy'ego, który słynie z wymyślania nie tylko oryginalnych eksperymentów, ale również nadawania im nietypowych nazw, jednak nie powinno to stanowić większego problemu także dla osób na poziomie początkującym w nauce angielskiego.

"Downtown Abbey"

Ten serial polecamy dla osób, które miały już nieco do czynienia z językiem angielskim i chcą go podszkolić. Serial śledzący losy mieszkańców dworu Downtown Abbey to typowy brytyjski serial, w którym możemy osłuchać się z prawdziwym brytyjskim akcentem. Choć niektórych idiomów nie sposób przetłumaczyć, warto je poznać, aby powiększyć zasób słownictwa i wzbogacić język.

"Gotowe na wszystko"

"Gotowe na wszystko" to wbrew pozorom serial i dla początkujących i dla zaawansowanych osób w nauce języka angielskiego. Trzymający w napięciu serial opowiadający o kilku kobietach zamieszkujących bogate przedmieścia fikcyjnego miasteczka Fairview to z jednej strony dość proste dialogi, z drugiej zaś bogactwo języka potocznego, idiomów i niekiedy... wulgaryzmów. Warto pamiętać, że poznanie tzw. "żywego angielskiego" prosto z londyńskich ulic to także ważny aspekt w nauce angielskiego, który ciężko poznać podczas standardowych lekcji.

"Brzydula Betty"

Ten, być może nieoczywisty wybór podyktowany jest tym, że w serialu "Brzydula Betty" poznajemy sporo zwrotów należących do tzw. biznesowego angielskiego - oczywiście w przystępnym wydaniu. Dodatkowym atutem jest poznanie słówek związanych z modą, urodą oraz pracą w wydawnictwie. Serial idealnie sprawdzi się także dla osób zaczynających dopiero przygodę z językiem angielskim.

"Suits"

"Suits" to dość specyficzny serial, który skupia się na życiu i pracy wziętego adwokata oraz niedawno wyrzuconego z college'u geniusza z fotograficzną pamięcią. Ten serial polecany jest zwłaszcza osobom, które interesują się językiem prawniczym, choć oczywiście w dość prostym i ograniczonym wydaniu. Dla osób początkujących serial może być sporym wyzwaniem, dlatego sięgnąć po niego powinniśmy już na pewnym etapie nauki. Mimo wszystko jednak, "Suits" to dobry sposób na to, aby zmierzyć się z różnymi akcentami, prędkością mówienia aktorów oraz poznaniem nowych, specjalistycznych słówek.

"Jak poznałem waszą matkę?"

Serial dedykowany zwłaszcza dla początkujących w nauce języka angielskiego. Oprócz ogromnej dawki poczucia humoru oraz opowieści o kolejnych miłosnych podbojach głównego bohatera, z serialu dowiemy się także wielu ciekawych zwrotów, które nie powinny przysparzać ogromnych trudności. Dzięki serialowi można z powodzeniem osłuchać się z językiem, poznać zabawne gry słowne, a także zaznajomić ze specyficznym kontekstem kulturowym - choć serial jest produkcją amerykańską, nie przeszkadza to w nauce angielskich słówek i slangu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze