1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Koncerty Chopinowskie znowu w plenerze

Po raz pierwszy pomnik natchnionego Chopina siedzącego pod złamaną wierzbą – projektu rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego – odsłonięto 14 listopada 1926 roku. (Fot. Forum)
Po dwuletniej przerwie recitale ponownie będą odbywać się na świeżym powietrzu. To już 63. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Pod pomnikiem Fryderyka Chopina wystąpią znakomici polscy i zagraniczni pianiści.

W każdą niedzielę od 15 maja do 25 września o godzinie 12.00 i 16.00 będzie można posłuchać koncertów na żywo. Oczywiście wstęp wolny. Ostatnie dwa sezony miały formę online, ale 63. sezon to powrót do tradycji spotkań z muzyką klasyczną w plenerze.

Inauguracja tegorocznych koncertów odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 15 maja. O 12.00 pod pomnikiem Fryderyka Copina wystąpi Marc Laforêt, francuski pianista o międzynarodowej sławie i laureat wielu nagród, w tym Złotego Medalu Fundacji im. Györgya Cziffry i Fundacji Yehudiego Menuhina. Z kolei o godzinie 16.00 zagra hiszpański pianista Martín García García, zdobywca licznych nagród w konkursach międzynarodowych, m.in. I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland (2021).

Pod słynnym pomnikiem Chopina wystąpią artyści z kraju i z zagranicy, w tym z Francji, Hiszpanii, Włoch, Korei Południowej, Węgier, Wielkiej Brytanii, Chin, USA, Wietnamu i Japonii. Pełen harmonogram 63. sezonu Koncertów Chopinowskich znajdziecie na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/koncert-chopinowski

Przy okazji warto wspomnieć, że Koncerty Chopinowskie są jedną z najstarszych muzycznych imprez stolicy. Pierwszy raz zostały zorganizowane w 1959 roku, wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika. Sam pomnik natchnionego Chopina siedzącego pod złamaną wierzbą – projektu rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego – odsłonięto 14 listopada 1926 roku. Jednak 1939 roku, kiedy Warszawa znalazła się pod okupacją hitlerowską, zakazano wykonywania muzyki Chopina, w związku z czym rok później pomnik został wysadzony w powietrze. Dopiero po zakończeniu wojny udało się zrekonstruować dzieło Szymanowskiego i pomnik stanął w dawnym miejscu w 1958 roku.

Źródło: lazienki-krolewskie.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze