1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Susan Mogul. Czy tak tworzy się legenda?”. Nowa wystawa w Zachęcie

„Susan Mogul. Czy tak tworzy się legenda?”. Nowa wystawa w Zachęcie

Susan Mogul, „Rzeźba dla ciała”, 1971, fotografia, papier; Susan Mogul, „Czy tak tworzy się Legenda?, 2022 (Fot. dzięki uprzejmości artystki)
Susan Mogul, „Rzeźba dla ciała”, 1971, fotografia, papier; Susan Mogul, „Czy tak tworzy się Legenda?, 2022 (Fot. dzięki uprzejmości artystki)
Wystawa Susan Mogul w Zachęcie to nie tylko okazja, aby poznać dorobek artystyczny jednej ze światowych pionierek sztuki wideo, ale również do refleksji nad pozycją kobiet w sztuce XX i XXI wieku, zdominowanej w dużej mierze przez mężczyzn.

W ramach otwartej 4 sierpnia wystawy „Susan Mogul. Czy tak tworzy się legenda?” można oglądać blisko 20 prac wybranych z bogatego dorobku amerykańskiej artystki, mieszkającej i tworzącej w Los Angeles.

Susan Mogul zaczęła tworzyć w latach 70. XX wieku. Od początku swojej kariery artystycznej podporządkowała życie sztuce. Głównym tematem sztuki Mogul jest pamięć w ujęciu autobiograficznym. Artystka szybko stała się pionierką w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów feministycznych. Jej twórczość należy odczytywać jako wyraz osobistego zaangażowania i wypowiedź kobiety artystki o świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Susan Mogul, „Mogul w hołdzie Mogul”, 2011, druk, papier (Fot. dzięki uprzejmości artystki) Susan Mogul, „Mogul w hołdzie Mogul”, 2011, druk, papier (Fot. dzięki uprzejmości artystki)

Większość prac prezentowanych na wystawie „Susan Mogul. Czy tak tworzy się legenda?” w Zachęcie to realizacje wideo i filmy. Znajdziemy na niej również najnowsze prace Mogul wykonane na papierze, a przygotowane specjalnie z okazji wystawy w warszawskiej Zachęcie. Ważną rolę odgrywa w nich tekst, zarówno mówiony, jak i drukowany, pełniący funkcję narracyjną.

Taki charakter mają chociażby premierowe prace Mogul z 2022 roku pokazane w Zachęcie, wśród nich seria fotografii „Czy tak tworzy się Legenda?”, z artystką w roli głównej, dopełnionych tekstem w języku polskim, angielskim i jidysz: „Ponadsiedemdziesięcioletnia Susan Mogul oczekuje na swoją pierwszą wystawę w muzeum”. Wszystkie nawiązują do kampanii futer Blackglama, w której celebrytki w starszym wieku, ze świata sztuki i kultury reklamowały trudne do sfotografowania czarne futra. Wybrzmiewa tu krytyczny namysł artystki nad kwestią wieku, uznaniem dokonań kobiet, ale również użyciem ich wizerunku w celach komercyjnych.

Susan Mogul, „Czy tak tworzy się Legenda?”, 2022 (Fot. dzięki uprzejmości artystki) Susan Mogul, „Czy tak tworzy się Legenda?”, 2022 (Fot. dzięki uprzejmości artystki)

Jeszcze bardziej performatywno-narracyjny wymiar mają papierowe torby na zakupy (2019) i prace będące częścią serii „Opowieści z archiwum Mogul” (2022). To intymne wypowiedzi autorki łączące obrazy i tekst w starannie skomponowanych układach, ukazujące złożone relacje pomiędzy życiem i sztuką.

Susan Mogul, „Mniej nigdy nie znaczy więcej”, 2019, druk, papierowe torby na zakupy (Fot. dzięki uprzejmości artystki) Susan Mogul, „Mniej nigdy nie znaczy więcej”, 2019, druk, papierowe torby na zakupy (Fot. dzięki uprzejmości artystki)

W swojej twórczości Susan Mogul czerpie z języka reklamy, filmu i mechanizmów szeroko rozumianej promocji. Jej realizacje – charakteryzujące się konceptualnym rygorem, wrażliwością i poczuciem humoru – definiują zarazem tożsamość autorki jako człowieka, ale i obywatelki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze