Filmy trzymające w napięciu – produkcji zaliczających się do tej grupy jest masa. Jak się odnaleźć w ich gąszczu? W pierwszej kolejności warto sięgnąć po twórczość mistrzów gatunku – np. Alfreda Hitchcocka („Ptaki”, „Psychoza”), Stanleya Kubricka („Lśnienie”, „Oczy szeroko zamknięte”), Martina Scorsese („Wyspa tajemnic”, „Infiltracja”) i Davida Finchera („Siedem”, „Zaginiona dziewczyna”, „Gra”). Jakie jeszcze filmy trzymające w napięciu polecamy? Sprawdźcie nasze zestawienie.
„Harry Angel” to trzymający w napięciu film, który z każdą kolejną minutą wciąga widza w mroczny świat magii i obrzędów voodoo, nabierając przy tym coraz większej zagadkowości. Tytułowy bohater, w którego wciela sie Mickey Rourke, to nowojorski prywatny detektyw, który przyjmuje od Louisa Cyphre’a (w tej roli Robert De Niro) zlecenie odnalezienia zaginionego Johnny’ego Favorite’a, cieszącego się niegdyś popularnością piosenkarza. Próba rozwikłania zagadki pociąga za sobą kolejne makabryczne zbrodnie. Detektyw podążając śladem Favorite’a odkrywa jego fascynację czarną magią, a każdy krok zbliża go do prawdziwego piekła.
Kolejny film trzymający w napięciu przenosi nas w czasie do końca II wojny światowej. Grace, w którą wciela sie Nicole Kidman, wraz z dwójką dzieci mieszka w pięknym wiktoriańskim dworze. Chłopiec i dziewczynka cierpią na rzadką chorobę, fotofobię – alergię na światło słoneczne. Ponury dom jest zawsze pogrążony w półmroku, a drzwi nie wolno otwierać nie zamknąwszy uprzednio wszystkich innych. Nagle dzieją się bardzo dziwne rzeczy: służba opuszcza dom w niewyjaśnionych okolicznościach, a córka opowiada o dziwnych postaciach krążących po domu. Grace ma wrażenie, że nie są to tylko dziecinne fantazje.
Jeśli kręcą was filmy trzymające w napięciu, koniecznie sięgnijcie po ekranizacje powieści Stephena Kinga, np. „Sekretne okno” z Johnnym Deppem w roli głównej. Aktor wciela się tutaj w uznanego pisarza, który po rozstaniu z żoną przenosi się na prowincję do domu nad jeziorem. Będąc w głębokiej depresji cierpi na niemoc twórczą. Pewnego dnia u progu jego domu zjawia się psychotyczny nieznajomy, zarzuca mu plagiat i żąda zadośćuczynienia. Gdy żądania przeradzają się w śmiertelne groźby, mężczyzna zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa, jednak nic nie jest w stanie powstrzymać horroru, który już zdążył wymknąć się spod kontroli.
Cyniczny adwokat Martin Vail bardziej szuka rozgłosu niż sprawiedliwości. Kiedy policja aresztuje 19-letniego Aarona Stamplera, podejrzanego o zamordowanie biskupa Chicago, Vail podejmuje się jego obrony bez honorarium. Wina chłopca wydaje się ewidentna, lecz wbrew wszelkim okolicznościom, adwokat podejmuje bezpardonową walkę z prokuraturą. Gdy zawodzą adwokackie chwyty, Vail ujawnia, że nieśmiały, pełen kompleksów Aaron był wykorzystywany seksualnie przez zamordowanego, co doprowadziło do głębokich zaburzeń w jego osobowości. Jeśli ciekawi was, czy sąd uzna tę argumentację, sięgnijcie po ten trzymający w napięciu film.
Jak daleko można się posunąć, by chronić swoją rodzinę? Keller Dover staje twarzą w twarz z najgorszym koszmarem, który może przytrafić się każdemu rodzicowi: jego 6-letnia córka zostaje porwana. Minuty mijają jak godziny, panika rośnie. Pierwszy trop prowadzi do samochodu, który zaparkowano na ulicy. Prowadzący śledztwo detektyw Loki aresztuje jego kierowcę, którego wkrótce musi wypuścić z braku dowodów. Zdeterminowany Dover świadomy, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie bierze sprawy w swoje ręce. Zapewniamy, że „Labirynt” to film trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.
Kolejny film trzymający w napięciu to „Midsommar. W biały dzień”, którego akcja rozgrywa się w szwedzkiej osadzie odciętej od cywilizacji. Właśnie to miejsce obrała sobie za cel wyprawy grupa studentów antropologii. Z okazji święta przesilenia letniego odbywają się tam obrzędy, których korzenie sięgają wiele wieków wstecz. Chcąc poznać tradycje kultywowane przez mieszkańców skandynawskiej wioski amerykańscy turyści biorą udział kilkudniowym festiwalu. Wkrótce jednak dowiedzą się, że lokalne rytuały są dalekie od nieszkodliwych zabaw, a grożące im zagrożenie może przybrać całkowicie niespodziewane oblicze.
„Joker” Todda Phillipsa to jedna z najmocniejszych pozycji na naszej liście „filmy trzymające w napięciu”. Obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, a także człowieka całkowicie zepchniętego na margines. Arthur Fleck (w tej roli fenomenalny Joaquin Phoenix), były pacjent szpitala psychiatrycznego, pracuje jako klaun. Jest samotny, gdyż chorobliwe i niepohamowane napady śmiechu utrudniają mu kontakt z ludźmi. Jego życie zmienia się, gdy otrzymania broni od kolegi z pracy. Możliwość odegrania się na lekceważących go mieszkańcach miasta daje mu satysfakcję i poczucie sensu życia, którego nigdy wcześniej nie miał okazji zaznać.
„Uciekaj!” to trzymający w napięciu horror, który opowiada historię młodego czarnoskórego chłopaka Chrisa Washingtona. Bohater wybiera się z zapoznawczą wizytą do posiadłości rodziców jego białej dziewczyny Rose Armitage. Szybko orientuje się, że atmosfera w domu jest, mówiąc delikatnie, dziwna. Nie spodziewa się jednak, że powodem zaproszenia nie jest wyłącznie chęć poznania go przez rodziców Rose. Chris wierzy, że nerwówka panująca u Armitage’ów wynika z przyczyn rasowych, a niedługo odkryje również zadziwiającą prawdę, jakiej w życiu się nie spodziewał. Film nagrodzony został Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny.
Powojenna rzeczywistość jest pełna korupcji i brutalności. W Knockemstiff w stanie Ohio demoniczny kaznodzieja, przerażające małżeństwo oraz zdeprawowany szeryf zaciskają pętlę wokół młodego Arvina Russella próbującego chronić siebie i swoją rodzinę przed silami zła. Wyprodukowany przez Netflixa thriller „Diabeł wcielony” to znakomicie zrealizowany i trzymający w napięciu film ze świetnymi rolami Toma Hollanda i Roberta Pattinsona. Obraz przedstawia nie tylko złowieszczą wizję walki sprawiedliwych z ludźmi bez żadnych zasad, ale też świetnie pokazuje, co się dzieje ze społeczeństwem, którego wiara zaczyna zmieniać się w dewocję.
Na sam koniec proponujemy „Milczenie owiec”, czyli pozycję obowiązkową na liście „filmy trzymające w napięciu”, w dodatku z niezapomnianymi rolami Jodie Foster i Anthony'ego Hopkinsa. Psychopata porywa i morduje młode kobiety. FBI – wierząc, że w ujęciu mordercy pomoże tylko inny przestępca – wysyła agentkę Clarice Starling na wywiad z obłąkanym więźniem, który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy. Dr Hannibal Lecter jest genialnym mordercą-ludożercą, który pomoże Starling, jeżeli ona będzie karmić jego chorą ciekawość detalami ze swojego skomplikowanego życia.