1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Fábia Rebordão w Polsce – gwiazda fado wystąpi podczas koncertów „Siesta w drodze”

Fábia Rebordão, gwiazda fado, wystąpi w Polsce w marcu 2023 roku. (Fot. materiały prasowe)
Fábia Rebordão, gwiazda fado, wystąpi w Polsce w marcu 2023 roku. (Fot. materiały prasowe)
Nie tylko Portugalczycy kochają fado. W Polsce miłość do tej pełnej nostalgii muzyki zawdzięczamy w dużej mierze dziennikarzowi muzycznemu Marcinowi Kydryńskiemu.

Muzyka duszy – tak często mówi się o fado. Jego kolebką jest Lizbona. To tu, w kawiarniach i tawernach, można usłyszeć charakterystyczne pieśni o smutku, stracie i miłości śpiewane przy akompaniamencie gitar. Fado, jako niepowtarzalna tradycja muzyczna, zostało wpisane na listę UNESCO. Najsławniejszą pieśniarką fado była Amália Rodrigues. Inne gwiazdy „portugalskiego bluesa" to między innymi Misia, Mariza, Ana Moura i Fábia Rebordão.

Fábia Rebordão (Fot. materiały prasowe) Fábia Rebordão (Fot. materiały prasowe)

W Polsce fado popularyzuje od lat Marcin Kydryński, wielki miłośnik Portugalii i Lizbony. Jego uwielbienie dla wielkich gwiazd tego gatunku jest znane słuchaczom „Siesty”, niedzielnej audycji, którą dziennikarz prowadzi od wielu lat – najpierw w radiowej Trójce, a teraz w Radiu Nowy Świat. „Siesta” radiowa ma również wersję koncertową. W czasie kolejnej edycji „Siesta w drodze”, która odbędzie się w marcu 2023 roku, fado zabrzmi w wykonaniu Fábii Rebordão.

Artystka, pochodząca z Lizbony, zakochała się w fado, będąc nastolatką. Namiętnie słuchała wówczas Amálii Rodrigues. To właśnie jej poświęciła znaczną część swojego najnowszego albumu „Eu Sou”, który stworzyła wraz z mężem – pieśniarzem, autorem i kompozytorem Jorgem Fernandem. Utwory z tego albumu będzie można usłyszeć w czasie koncertów w dziewięciu miastach Polski, między innymi w Warszawie, w Łodzi, w Lublinie i we Wrocławiu.

Fábia Rebordão (Fot. materiały prasowe) Fábia Rebordão (Fot. materiały prasowe)

To nie pierwsze występy Fábii Rebordão w Polsce. Artystka koncertowała w Polsce w 2016 roku, zachwycając publiczność wykonaniem piosenki „Pod papugami” śpiewanej czystą polszczyzną. Czy i tym razem zaskoczy fanów?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze