Świat poznał go w roli Maksa Bauma w „Ziemi Obiecanej”, potem zagrał setki ról, a każdą kolejną potwierdzał, że jest wybitny w swoim fachu. Gdy rok temu wcielił się w rolę drag queen w serialu Netflixa, pokochaliśmy go jeszcze bardziej. Andrzej Seweryn dziś obchodzi urodziny. Z tej okazji przypominamy jego 5 najlepszych aktorskich kreacji.
Rola, która okazała się przełomem w całej jego karierze. W „Ziemi obiecanej” Andrzej Seweryn zagrał u boku Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka. To adaptacja powieści Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy, która jest epickim obrazem konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. Wszystko to pokazane jest poprzez historię kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców: Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz zdobywają fortunę. Andrzej Seweryn w „Ziemi obiecanej” brawurowo wcielił się postać Maksa Bauma – Niemca, inżyniera włókiennictwa, absolwenta Politechniki w Rydze.
Genialna, choć raczej drugoplanowa rola Andrzeja Seweryna, która pozostaje w pamięci na długo. „Dyrygent” to historia młodej skrzypaczki Marty (Krystyna Janda). Kobieta, będąc na stypendium w Nowym Jorku, poznaje słynnego dyrygenta Johna Lasockiego (John Gielgud). Przed laty łączyła go wielka miłość z jej matką. Pod wpływem tego spotkania w Lasockim odżywają wspomnienia dawnego uczucia. Postanawia on przyjechać do Polski, by w rodzinnym mieście Marty poprowadzić wykonanie V symfonii Beethovena. Mąż Marty – Adam (w tej roli Andrzej Seweryn), będący dyrygentem owej orkiestry, początkowo widzi w wizycie wielkiego mistrza szansę dla siebie, ale dostrzegając fascynację, jaką Lasocki budzi w Marcie, zaczyna być chorobliwie zazdrosny.
W „Różyczce” Andrzej Seweryn wcielił się w postać znanego pisarza Adama Warczewskiego vel Janusza Wajnera, który uwikłał się w niebezpieczny miłosny trójkąt. Rzecz dzieje się w latach 60. Pisarz przeżywa romans z dużo młodszą od siebie, piękną kobietą (Magdalena Boczarska). Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji intelektualista postanawia ją poślubić. Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną (Robert Więckiewicz), z którym łączy ją nie tylko silna namiętność, ale i groźna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem przekazuje mu informacje mające służyć kompromitacji pisarza. Erotyczna fascynacja kochankiem stopniowo przeradza się w głębokie uczucie, choć kobieta zdaje sobie sprawę, że jest jedynie narzędziem w zaplanowanej akcji tajnych służb. Opowieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat, w którym Andrzej Seweryn stworzył wręcz ikoniczną kreację Zdzisława Beksińskiego. „Ostatnia rodzina” to bowiem zapis pozornie szarej codzienności zupełnie niezwykłej rodziny artystów. Warszawa, rok 1977. Zdzisław Beksiński z żoną Zofią (Aleksandra Konieczna) i synem Tomkiem (Dawid Ogrodnik) oraz matką i teściową przeprowadzają się z rodzinnego domu w Sanoku do mieszkania w bloku na warszawskim Służewiu. Niedługo po tym Tomek wyprowadza się do swojego mieszkania tuż obok bloku rodziców, przez co ich relacje pozostają intensywne i bardzo burzliwe. Matka nieustannie się o niego martwi, podczas gdy ojciec całkowicie poświęca się sztuce. Pierwsza, nieudana próba samobójcza ich syna zmusza wszystkich do odzyskania kontroli nad rodziną. Gdy wszystko zaczyna się układać, szereg niewyjaśnionych wydarzeń zupełnie zmienia ich życie.
O roli Andrzeja Seweryna w serialu Netflixa „Królowa” można by napisać pieśni pochwalne. Dobitnie udowodnił nią, że nie tylko jest genialny w swojej profesji, ale również nie boi się największych wyzwań. A takim z pewnością była rola dystyngowanego geja i renomowanego paryskiego krawca, który wieczorami zmienia się w Lorettę – uwielbianą i cenioną drag queen. Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy nieznana mu dotąd wnuczka pisze do niego list. Pomimo złożonej sobie przed laty obietnicy Sylwester decyduje się wrócić do rodzinnego miasteczka na Śląsku i pomóc swojej rodzinie. Dalsza historia to pasmo wzruszeń, humoru i nadziei. Sam Seweryn przyznał w jednym z wywiadów, że była to rola jego życia.