1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy o anoreksji – 5 produkcji, które pomogą lepiej zrozumieć to zaburzenie

Filmy o anoreksji – 5 produkcji, które pomogą lepiej zrozumieć to zaburzenie

Lily Collins jako Ellen w filmie „Aż do kości” (Fot. materiały prasowe)
Lily Collins jako Ellen w filmie „Aż do kości” (Fot. materiały prasowe)
Zaburzenia odżywiania to niełatwy temat dla filmowców, dlatego dobra produkcja o anoreksji to prawdziwa rzadkość. Jest jednak kilka tytułów, które poruszają serca, uświadamiają, pomagają lepiej zrozumieć to zaburzenie, a także skłaniają do szukania pomocy. Oto filmy o anoreksji, które warte są waszego czasu i uwagi.

„Aż do kości”

Netflixowy dramat z Lily Collins „Aż do kości” to znany film o anoreksji, który pokazuje, z jakimi trudnościami muszą mierzyć się nastolatki pragnące sprostać zarówno własnym, jak i społecznym oczekiwaniom na temat piękna. Rodzina 20-letniej anorektyczki wysyła dziewczynę do ośrodka, gdzie stosuje się dość niekonwencjonalne metody. Tam bohaterka musi sama odkryć, jak poradzić sobie z chorobą, zaakceptować siebie i pokonać własne demony. Godny uwagi obraz Marti Noxon porusza problemy związane z poczuciem własnej wartości, operując przy tym ożywczym humorem, ale też bolesną szczerością.

„Body/Ciało”

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie obraz „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej to film o anoreksji i traumie. Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują – każde na swój sposób – odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

„Moja chuda siostra”

„Moja chuda siostra” to film o anoreksji u nastolatek. Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.

„Przerwana lekcja muzyki”

Nagrodzony Oscarem dramat „Przerwana lekcja muzyki” Jamesa Mangolda to film o różnych zaburzeniach wśród nastolatek. Jego bohaterką jest niestabilna emocjonalnie i niepewna siebie Susanna (Winona Ryder), która z ogromnym trudem przechodzi okres dojrzewania. Po nieudanej próbie samobójczej dziewczyna trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie zaprzyjaźnia się z ekscentryczną Lisą (Angelina Jolie). Po pewnym czasie wytwarza się między nimi więź. Szybko okazuje się, że obie są ofiarami instytucji, w której znalazły się nie z własnej woli.

„Pogromcy”

Dramat „Pogromcy” to nie tylko film o anoreksji spowodowanej traumą. To także obszerne studium na temat chorób psychicznych i zaburzeń odżywiania. Olivia (Troian Bellisario) i Matthew (znany z serii filmowej „Harry Potter” Tom Felton) są bliźniętami. Rodzeństwo, które dorastało w świecie luksusu i wielkich oczekiwań, jest ze sobą połączone w bardzo szczególny sposób. Nie ma między nimi żadnych granic, a ich umysły są nierozerwalnie zintegrowane. Kiedy Matt ginie w wypadku, Olivia zaczyna mieć halucynacje, w których widzi brata, a nawet słyszy jego głos, który namawia ją m.in. do tego, aby przestała jeść.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze