1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. "Galeria" - animacja Roberta Procha w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie

"Galeria" - animacja Roberta Procha w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie

Animacja Roberta Procha "Galeria" zakwalifikowała się do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie. Film, który w Kanadzie gościł na przełomie maja i czerwca przy okazji bardzo udanego Worldwide Short Film Festival, tym razem weźmie udział w konkursie filmów dyplomowych ottawskiego festiwalu.

Festiwal w Ottawie jest jednym z najstarszych i zarazem najważniejszych festiwali poświęconych animacji w Ameryce Północnej. Historia kanadyjskiego festiwalu rozpoczęła się w roku 1976 wraz z pierwszą edycją organizowanego wówczas co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Ottawa była najlepszym wyborem dla organizatorów festiwalu - w mieście powstawały pierwsze prywatne studia animacji, a środowisko animatorów - na czele z Normanem Mc Larenem - stanowiło podatny grunt dla młodego festiwalu. Od 2005 roku festiwal stał się corocznym wydarzeniem w stolicy Kanady, a konkurs studencki - zapoczątkowany w 1997 roku jako odrębny przegląd - stał się częścią głównego festiwalu. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-25 września. Oprócz wydarzeń festiwalowych ottawski festiwal proponuje szereg imprez branżowych, pitchingów i okazji networkingowych w ramach organizowanego corocznie od 2005 roku Television Animation Conference.
Robert Proch, którego "Galeria" przyniosła mu specjalne wyróżnienie dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Worldwide Short Film Festival, pokaże swój film w Kanadzie już po raz drugi. Organizatorzy Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie zaprosili "Galerię" do udziału w konkursowej sekcji filmów dyplomowych.

Tego lata "Galeria" Roberta Procha - wyprodukowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu pod opieką artystyczną Hieronima Neumanna - odbywa prawdziwe festiwalowe tournée. Po sukcesie na Worldwide Short Film Festival, "Galeria" powędrowała do konkursowej sekcji festiwalu w Huesce, następnie była pokazywana w pokazie "Polish Shorts" w portugalskim Vila do Conde. W sierpniu animację czekają kolejne dwa konkursy - w duńskim Odense i czeskim Fresh Film Fest. Konkursowy wrzesień otworzy festiwal Animaanima w Serbii.

O filmie:

Czarno-białą kreską, z nielicznymi akcentami w postaci jaskrawoczerwonej plamy, narysowana została satyryczna przypowieść traktująca o obyczajach konsumenckich współczesnego społeczeństwa. Prawdziwy mężczyzna i prawdziwa kobieta prawdziwy sens życia odnajdują dziś w galerii handlowej. Tu w natłoku seryjnie produkowanych dóbr wszelakich wpadają razem w zakupoholiczną gorączkę. Potem, objuczeni niczym mrówki, wrócą swoim super-autem do swojego super-mrowiska. Czy jednak w tym amoku nie zgubili czegoś po drodze...?

FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

Robert Proch - Absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, graffiti oraz animacją. W 2007 roku zrealizował film "Fugu". Jego animowany film muzyczny "Virus" (2009) był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach, jak Architecture & Design Film Festival w Nowym Jorku. W 2009 roku otrzymał nagrodę specjalną w kategorii najlepszego filmu muzycznego podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu: http://www.animationfestival.ca/index.php

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze