1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. 6. Festiwal Filmowy "Wakacyjne Kadry" w Cieszynie

6. Festiwal Filmowy "Wakacyjne Kadry" w Cieszynie

W dniach 10-17 lipca w Cieszynie odbędzie się 6. edycja festiwalu "Wakacyjne Kadry", podczas którego zaprezentowane zostaną filmy skandynawskie, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

W tym roku festiwal skupia się na kinematografii duńskiej, w Polsce kojarzonej przede wszystkim z takimi nazwiskami, jak Lars von Trier, Thomas Vinterberg, Søren Kragh Jakobsen czy Susanne Bier, przedstawicielami Dogmy. Jednak w ostatnich latach kino to przeżywa niezwykły renesans - pojawiają się nazwiska młodych, równie ciekawych reżyserów, nowe fabuły oraz znakomite dokumenty. Dużym uznaniem cieszą się także duńskie filmy dla dzieci.

W Cieszynie zostaną pokazane najnowsze fabuły: "Headhunter" (reż. Rumle Hammerich), "Aplaus" (reż. Martin Pieter Zandvliet), "Chory z miłości" (reż. Morten Giese), "Cierpienia młodych serc" (reż. Nils Malmros), "Ach, śpij kochanie" (reż. Hella Joof), "Braterstwo" (reż. Nicolo Donato), "Mały żołnierz" (reż. Annette K. Olesen), "Nad ulicą pod wodą" (reż. Charlotte Sieling), "Eksperyment" (reż. Louise Friedberg), "Ucieczka" (reż. Katrine Windfeld). W sekcji "Wakacyjne Kadry dla dzieci" młoda publiczność będzie miała okazję obejrzeć dwie animacje i dwie fabuły spod znaku duńskiego kina. To jednak nie koniec spotkań z kinematografią tego kraju - w sekcji "Najlepsze dokumenty" znalazły się produkcje znane już polskiej publiczności: wstrząsający "Armadillo - wojna jest w nas" Janusa Metza Pedersena czy "Para do życia" Joonasa Berghälla. Zostanie też zaprezentowany dokument "Olafur Eliasson: Space is Process" (reż. Jacob Jørgensen, Henrik Lundø), w którym kamera śledzi losy gwiazdy sztuki współczesnej, duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliassona, oraz "Dreams in Copenhagen", dokument portretujący stolicę Danii. Reżyser Max Kestner opowiada historię mieszkańców Kopenhagi - historię dzieci z rozbitych rodzin, transportu miejskiego, opowiada o zdradzie i rynku mieszkaniowym, o dzieciach imigrantów i pośrednikach sprzedaży nieruchomości.

Sekcja "Najlepsze dokumenty" to także pokaz "Świata według Breugela" (reż. Dagmara Drzazga, Polska), w którym twórcy filmu prezentują proces twórczy Lecha Majewskiego na planie filmu "Młyn i krzyż" z udziałem Charlotte Rempling, Rutgera Hauera i Michaela Yorka. Produkcja ukazuje również tajniki filozofii Pietera Bruegla Starszego, którego obraz stał się motywem przewodnim filmu. Widzowie zobaczą również niemiecko-izraelski dokument "Niedokończony film" (reżyseria i scenariusz: Yael Hersonski), nagrodzony na festiwalu w Sundance za najlepszy montaż zagranicznego filmu dokumentalnego, prezentowany także w 2010 roku festiwalu Planete Doc. Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe nakręcone przez hitlerowców w getcie warszawskim w celach propagandowych. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść została zmanipulowana. Kolejne analizy historyków dowiodły jak przekłamywano codzienne życie w getcie, do wielu scen angażując aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji. Yael Hersonski ukazuje precyzyjny mechanizm nazistowskiej manipulacji.

"Nowe filmy polskie" to prezentacja najnowszych rodzimych produkcji. W tym roku festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć: "Chrzest" Marcina Wrony, "Erratum" Marka Lechkiego, "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Proste pragnienia" Marka Stacharskiego, "Maraton tańca" Magdaleny Łazarkiewicz, "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego i "W imieniu diabła" Barbary Sass-Zdort. Z innych polskich akcentów w sekcji "Polonica" zostanie zaprezentowany m.in. obraz Urszuli Antoniak "Nic osobistego" (prod. Holandia, Irlandia), a także "Niepokonani" Petera Weira, australijskiego reżysera, obraz sześciokrotnie nominowany do Oscara. Film opowiada o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego łagru na Syberii i jest inspirowany książką Sławomira Rawicza "Długi marsz".

"Festiwale, festiwale" to sekcja, w której prezentowane są wyróżnione na międzynarodowych imprezach filmowych obrazy z ostatnich lat: "Ludzie Boga" Xaviera Beauvois'a (trzy Cezary 2011, Najlepszy Film w Cannes 2010), "Kobiety bez mężczyzn" Shirin Neshat (Srebrny Lew dla najlepszego reżysera na festiwalu w Wenecji w 2009 roku), "Kolejny rok" Mike'a Leigh (osiem nominacji do prestiżowych nagród, w tym: Cannes 2010 i Oscar 2011), "Pewien dżentelmen" Hansa Pettera Molanda (nagrody na Berlinale i Amanda w 2010 roku), "Hej, skarbie" Lee Danielsa (od 2009 roku film zebrał 31 nagród, w tym dwa Oscary 2010, oraz 25 nominacji na międzynarodowych festiwalach filmowych).

Odbędzie się również mini retrospektywa filmów Woody'ego Allena z lat 1978-1991: "Złote czasy radia", "Wnętrza", "Danny Rose z Broadwayu", "Wrzesień", "Hannah i jej siostry", "Cienie we mgle", "Seks nocy letniej", "Inna kobieta" oraz "Zbrodnie i wykroczenia". A w sekcji "Pokazy specjalne" zostanie wyświetlony debiut filmowy brytyjskiego artysty graffiti, ukrywającego się pod pseudonimem Banksy - "Wyjście przez sklep z pamiątkami" oraz "Wszystkie kobiety Mateusza" Artura Więcka, historia, w której śmierć jednego z głównych bohaterów niczego nie kończy, wręcz przeciwnie - jest początkiem zdarzeń wywracających do góry nogami życie małego miasteczka. Zdjęcia zostały nakręcone w Cieszynie.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie festiwalu: .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze