fbpx

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2011

30 sierpnia wystartowała 5 edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który odbywa się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Podróż do Włoch”, jest to także tytuł filmu Roberto Rosselliniego. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można obejrzeć jego filmy: „Jesteśmy kobietami”, „Maszyna do zabijania złych ludzi”, „Miłość”, „Paisa” oraz „Rzym, miasto otwarte”.

Festiwalowe filmy prezentowane są w kilkunastu sekcjach, m.in.:

  • Świat pod namiotem to filmy, które były pokazywane na festiwalach polskich i zagranicznych. Nie są znane szerokiej publiczności, ponieważ stanowią nurt kina artystycznego i niezależnego. W tej sekcji przewidzanych jest kilka premier: „17 dziewczyn”, „Byczek”, „List – nadawca Scorsese”, „Opiekunowie” w reż. O. Tejedora, „Porozmawiajmy o Kevinie” oraz „Wściekłość” w reżyserii Takeshi Kitano.

  • W sekcji mockomentaries zobaczymy filmy, które udają dokumenty, a naprawdę są fikcyjne. Ich głównym celem jest wyśmianie idei filmów dokumentalnych. Na Dwóch Brzegach będzie można zobaczyć filmy Caseya Affleck’a „Jeszcze żyję” z Joaquimem Phoenix’em oraz „List z Argentyny”.

  • „Muzyka – moja miłość” to filmy, w których muzyka odgrywa istotną rolę, bądź jest głównym tematem obrazu. W tej sekcji będzie można zobaczyć „Passione” w reż. Johna Turrturo, „Szczęśliwego człowieka” czy Koncert Paolo Conte z Arena di Verona.

  • „I Bóg stworzył aktora. Zbigniew Zamachowski” organizowane jest z okazji pięćdziesiątych urodzin znanego aktora. Z tej okazji będą wyświetlane filmy z jego udziałem m.in: „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego, „Trzy kolory. Biały” Krzysztofa Kieślowskiego.
  • „Wielkie kino na Małym Rynku” to filmy jeszcze niedawno wyświetlane na ekranach kin, które zdaniem organizatorów warto jeszcze raz przypomnieć. W tej sekcji będziemy mogli obejrzyć m. in: „Salę samobójców” Jana Komasy, „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego, a także „Drzewo życia” Terreance’a Malicka.