1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. 8 filmów z włoskim klimatem, dzięki którym poczujesz się jak na wakacjach w Italii. Piękno ich kadrów zachwyca

8 filmów z włoskim klimatem, dzięki którym poczujesz się jak na wakacjach w Italii. Piękno ich kadrów zachwyca

Timothée Chalamet w „Tamte dni, tamte noce”,  2017 (Fot. Sony Pictures Classics/BEW Photo)
Timothée Chalamet w „Tamte dni, tamte noce”, 2017 (Fot. Sony Pictures Classics/BEW Photo)
A gdyby tak polecieć do Włoch bez biletu…? Wybrałyśmy filmy, które są niczym wehikuł przenoszący do malowniczej, skąpanej w słońcu Italii. Nie musicie przemierzać tysięcy kilometrów, by poczuć niesamowity klimat historycznych miast, miasteczek i romantycznych portów nad Adriatykiem – dzięki tym produkcjom zwiedzicie je, nie ruszając się z kanapy. Większość filmów z naszej listy obejrzycie na popularnych platformach streamingowych, takich jak Netflix, Max, Apple TV czy Amazon Prime.

„Rzymskie wakacje” (1953)

(Fot. BEW Photo) (Fot. BEW Photo)

Kultowy film z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem to sentymentalna podróż do Rzymu lat 50. Historia zbuntowanej księżniczki, która incognito postanawia zwiedzić stolicę Włoch w asyście przystojnego dziennikarza, jest urocza i mimo 70 lat, które minęły od premiery, wciąż bawi. Szczególnie scena, w której Peck udaje, że jego ręka zostaje pożarta przez Usta Prawdy – nas rozśmiesza za każdym razem. Klimatu filmowi dodają: czarno-biała klisza, przejażdżki po Wiecznym Mieście skuterem Vespą i stylowe, ponadczasowe kreacje Hepburn.

„Rzymskie wakacje” można obejrzeć na platformach Apple TV i Amazon Prime (wypożyczyć lub kupić).

„Ukryte pragnienia” (1996)

(Fot. BEW Photo) (Fot. BEW Photo)

Nazywany najseksowniejszym filmem w historii kina. Dzieło Bernardo Bertolucciego to studium piękna Włoch i piękna kobiecego ciała. Na równi zachwycają w nim krajobrazy Toskanii oraz uroda młodziutkiej Liv Tyler. Pod tą zmysłową powłoką kryje się jednak głębsza historia o dojrzewaniu, przemijaniu i skomplikowanej relacji między czysto fizycznym pożądaniem a duchowym wymiarem miłości.

„Ukryte pragnienia” można obejrzeć na platformie TVP VOD.

„Tamte dni, tamte noce” (2017)

(Fot. BEW Photo) (Fot. BEW Photo)

Estetyczna, wysmakowana historia o bogatym, artystyczno-intelektualnym zapleczu i wielkiej emocjonalnej sile rażenia. Film Luci Guadagnino to opowieść o niespełnionej miłości dwojga mężczyzn – dorastającego Elio i nauczyciela akademickiego Olivera – osadzona w realiach Północnych Włoch. Przedstawione w filmie krajobrazy i wnętrza XVII-wiecznej willi należącej do rodziny Elio to prawdziwa uczta dla oka. Film, który dla Timothéego Chalameta był przepustką do pierwszej ligi Hollywood.

Film „Tamte dni, tamte noce” dostępny jest w ramach abonamentu na platformach Netflix i Max.

„Pokój z widokiem” (1985)

(Fot. BEW Photo) (Fot. BEW Photo)

Nieco zapomniany (a szkoda) obraz z Heleną Bonham Carter w roli głównej to gratka dla wielbicieli włoskich klimatów i filmów kostiumowych. Co ciekawe, za jego reżyserię odpowiada James Ivory, który napisał scenariusz do produkcji „Tamte dni, tamte noce”. Także i tutaj włoskie pejzaże są tłem dla miłosnej inicjacji młodziutkiej Lucy, panny z dobrego domu, która przeżywa romantyczne chwile w artystycznej Florencji. W tym lekkim, pełnym humoru filmie gra cała plejada wyśmienitych aktorów: oprócz Carter są to Judi Dench, Maggie Smith i Daniel Day-Lewis. Produkcję nagrodzono aż trzema Oscarami.

„Tylko ty” (1994)

(Fot. TriStar/Getty Images) (Fot. TriStar/Getty Images)

Doskonała komedia romantyczna w stylu lat 90. z Marisą Tomei i Robertem Downey Jr. Główna bohaterka jedzie do Włoch, gdyż jest przekonana, że to właśnie tam spotka mężczyznę swojego życia, którego wywróżyła jej tajemnicza Cyganka. Mimo że za kilka dni ma odbyć się jej ślub, dziewczyna stawia wszystko na jedną kartę i przemierza Italię w poszukiwaniu „tego jedynego”. Zabawna komedia omyłek, młody przystojny Robert Downey Jr. i magiczne Włochy – to idealne filmowe połączenie na letni wieczór, najlepiej w towarzystwie przyjaciółek.

Film „Tylko ty” można wypożyczyć na platformie Apple TV.

Czytaj także: 10 komedii romantycznych z lat 90., do których wracamy z sentymentem

„Pod słońcem Toskanii” (2003)

(Fot. BEW Photo) (Fot. BEW Photo)

Klasyk wśród filmów w klimacie włoskiej idylli, który dwie dekady temu zainicjował modę na wakacje w Italii. Produkcja pełna jest pocztówkowych kadrów z widokiem na toskańskie wzgórza, kameralne miasteczka z ciasnymi uliczkami i zabytkowe włoskie wille. Główna bohaterka kupuje jedną z nich i postanawia ją wyremontować z pomocą ekipy polskich budowlańców. Nieskomplikowana, lekka fabuła i piękne ujęcia jak z turystycznego folderu sprawiają, że film wprawia w pogodny, optymistyczny nastrój.

„Pod słoncem Toskanii” można obejrzeć w ramach abonamentu Netflix.

„Utalentowany pan Ripley” (1999)

(Fot. BEW Photo) (Fot. BEW Photo)

W tym słynnym thrillerze będącym adaptacją prozy Patricii Highsmith włoskie krajobrazy są pretekstem do pokazania ciemnej strony ludzkiej natury. Choć zdjęcia urzekają, na ich tle rozgrywa się kryminalna historia pełna napięcia, niespodziewanych zwrotów akcji i brutalności. Mocnym punktem filmu jest znakomita obsada – Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow i Philip Seymour Hoffman grają tu koncertowo i niemal każda ich interakcja wywołuje gęsią skórkę. Wielkim plusem adaptacji są także doskonała charakteryzacja i kostiumy bohaterów, młodych przedstawicieli amerykańskiej elity lat 50., którzy wplątują się w niebezpieczną grę pozorów. Pozycja obowiązkowa.

Film dostępny jest na platformie Netflix.

Czytaj także: Najlepsze seriale psychologiczne. Top 10 produkcji z Netflixa i nie tylko

„Listy do Julii” (2010)

(Fot. face to face/Reporter/East News) (Fot. face to face/Reporter/East News)

Komedia romantyczna w stylu lat 2000., która emanuje urokiem i optymizmem. Twórcy uwzględnili w niej wszystkie standardowe składniki potrzebne do stworzenia filmowego hitu: jest rozczulająca historia miłosna (a nawet dwie), są piękni bohaterowie, a także zapierające dech przyroda i zabytki Toskanii, a wszystko to doprawione szczyptą humoru. Być może obraz ten nie jest specjalnie głęboki czy wyrafinowany w swoim przekazie, ale ma w sobie coś ujmującego – a po seansie pozostawia nas z miłym uczuciem ciepła na sercu.

„Listy do Julii” obejrzycie na Amazon Prime.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze