fbpx

Paul Simon, „Graceland – 25th Anniversary Edition” – recenzja

Graceland-25th-Anniversary-Edition_Paul-Simon
materiały prasowe

„Graceland” to jeden z najsłynniejszych albumów w muzyce popularnej – w rankingu prestiżowego magazynu Rolling Stone zajął 5. miejsce na liście najważniejszych płyt lat 80. (i wszedł do pierwszej setki płyt wszech czasów).

materiały prasowe

Teraz doczekał się pięknej edycji specjalnej z okazji 25-lecia, jakie minęło niedawno od nagrania albumu. Ten najbardziej ryzykowny projekt w historii muzyki popularnej (Amerykanin w RPA w czasie embarga kulturalnego) okazał się jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów artystycznych i komercyjnych. Paul Simon – miłośnik brzmień „etnicznych” już w latach 60. zrealizował album z muzykami z RPA. Artystę zachwyciło bogactwo rytmiczne i niezwykłe harmonie wokalne afrykańskiej muzyki. Praca nad albumem przebiegała między Johannesburgiem a Nowym Jorkiem i była skomplikowanym procesem rejestrowania i zgrywania rozmaitych ścieżek. Nie po raz pierwszy Simon spopularyzował grupę wokalną – tym razem niezwykły chór męski Ladysmith Black Mambazo pod wodzą Josepha Shabalala. Najbardziej niezapomniane piosenki z tej pełnej niespodzianek płyty to właśnie utwory wykonywane z chórem, m.in. „Diamonds On The Soles Of Her Shoes”.

Na albumie znalazły się również dwa utwory nagrane z formacjami z USA, niejako na dowód, jak wiele amerykańska muzyka źródeł zawdzięcza Matce Afryce. Jest to piosenka „That Was Your Mother” z udziałem zespołu Zydeco (kreolski styl z Louisiany) Good Rockin’ Dopsie And The Twisters prowadzonego przez energetycznego „króla akordeonu” Altona „Dopsie” Rubina. A także – zamykający „Graceland” – utwór „All Around the World or the Myth of Fingerprints” zarejestrowany ze znakomitym, eklektycznym zespołem Los Lobos, utworzonym przez „Chicanos” z Los Angeles. Wielki sukces albumu w latach 1986-87 (zawierał przecież przeboje „You Can Call Me Al” czy też „The Boy In The Bubble”) przyczynił się do popularyzacji World Music, zjawiska nie tylko trwającego po dziś dzień, ale coraz bardziej się rozpowszechniającego i wywierającego coraz większy wpływ na europejską i amerykańską muzykę popularną.

Ta jubileuszowa edycja zawiera wiele nagrań niepublikowanych (m.in. wspaniałe „Homeless” oraz wersję „Dziewczyny z diamentami na podeszwach” śpiewaną tylko przy gitarze basowej). Dodatkową atrakcją jest – prezentowany na Festiwalu Sundance – dokumentalny obraz „Under African Skies – Paul Simon’s Graceland Journey”, liczne wywiady z artystami i teledyski. Muzyka nie bywa lepsza, ta płyta to lektura obowiązkowa!

Więcej na ten temat: wyszogrodzki.pl

Paul Simon, Graceland – 25th Anniversary Edition, Columbia Legacy (CD/DVD)

Więcej o nowościach muzycznych czytaj TUTAJ