„Zimna Wojna” zdobywa europejskie Oskary!

Wręczenie nagród odbyło się w sobotę 15. grudnia w Sewilii. „Zimna wojna” została okrzyknięta najlepszym europejskim filmem roku na gali Europejskiej Akademii Filmowej!

 

Film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrody Europejskich Nagród Filmowych (EFA) w kategoriach najlepszy: film europejski, reżyser (Paweł Pawlikowski), scenariusz (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig).

 

Joanna Kulig, która w „Zimnej wojnie” wciela się w rolę Zuli Lichoń, została wyróżniona jako najlepsza aktorka europejska.

 

Nagrodę za najlepszy montaż otrzymał Jarosław Kamiński.

Przejścia w »Zimnej wojnie« są znaczące i emocjonalne, prawie jak w poezji” – napisało jury w uzasadnieniu. „Ten poetycki sposób montażu podkreśla zmysłowość historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, uwypuklając ich izolację od siebie w przestrzeni, fragmentaryczność ich relacji i niemożność bycia razem”.

Zdecydowanie podczas tegorocznej gali triumfował Paweł Pawlikowski, który aż pięciokrotnie pojawił się na scenie.

Czuję się oszust. Było 195 wersji scenariusza. Ja jestem trochę anty-scenarzystą, lubię pisać cały czas, coś poprawiać. Mało jest scen, które mają taki sam kształt, jak w scenariuszu – powiedział Pawlikowski, odbierając nagrodę za najlepszy scenariusz.