fbpx

Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei – zbiór reportaży Izy Michalewicz

Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei - zbiór reportaży Izy Michalewicz

Poruszające reportaże Izy Michalewicz publikowane wcześniej publikowane w prasie trafiają do czytelnika w nowej książce Wydawnictwa Zwierciadło. Agnieszka Gortatowicz pyta autorkę o to, co dają opowieści o stracie.
Po czym poznaje pani dobry temat na reportaż?

Po zapachu. Dosłownie. Ja po prostu nie wiem, w jaki sposób, ale wyczuwam historie, które warto opisać. Taka historia zazwyczaj ma bohatera, który stoi w obliczu jakiegoś trudnego, czasami ostatecznego wyboru. I w którym czytelnik ma okazję się poprzeglądać: oburzyć, wściec, zachwycić albo zwyczajnie mu współczuć. Od dłuższego czasu mam ten luksus, że dobre tematy same mnie znajdują. I to jest wspaniałe.

Czy są jacyś bohaterowie, o których nie potrafi pani zapomnieć?

Jolanta Brzeska. Niesamowita, waleczna kobieta, która zasługuje na to, żeby rozwiązać tajemnicę jej śmierci. Ta śmierć do dziś jest dla mnie zagadką. Tomek, chłopak z mojego reportażu „Skłóceni z rakiem”. Pisałam o nim siedem lat temu. To dla osoby chorej onkologicznie szmat czasu. Dostałam zadanie od mojej redaktorki, żeby dowiedzieć się, czy żyje. Potworny stres. Odkopałam stary telefon w jednym z moich wielu kalendarzy i zadzwoniłam. Odebrał. Jaka to była radość! Albo Zosia, prostytutka („Wieś różowych latarni”). Ciekawa jestem, co dzisiaj dzieje się z nią i jej synem. Ksiądz, który napadł na bank: jak poradził sobie ze swoim życiem? Pracownica TP, która wyskoczyła przez okno swojego gabinetu, bo nie mogła w pracy poradzić sobie ze stresem i poczuciem upokorzenia – jak żyje? Lista jest naprawdę długa.

Co chce pani przekazać swoim czytelnikom – poza samą historią?

Żeby nigdy w życiu, niezależnie od tego, co ich spotka, nie poddawali się w swoich dążeniach, marzeniach, chorobie czy nieszczęściach. Zawsze jest jakieś „jutro”.

Iza Michalewicz, dziennikarka, laureatka nagrody Grand Press za reportaż prasowy w 2011 r. Współautorka bestsellerowej biografii Violetty Villas – „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia”. Zbiór reportaży „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” ukazuje się nadkładem Wydawnictwa Zwierciadło. Do kupienia w naszej księgarni.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze