1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Hiszpania: Figueres i muzeum Dalego

Hiszpania: Figueres i muzeum Dalego

Mało kto zwróciłby uwagę na 30-tysięczne, prowincjonalne Figueres w północnej Katalonii, gdyby nie Museu Dalí, stworzone przez Salvadora Dalego w budynku tak surrealistycznym, jak zawarte w nim eksponaty. Jest to częsty cel jednodniowych wypadów za Barcelonę, choć trzeba wstać wcześnie, bo nawet najszybsze pociągi jadą godzinę i 40 minut.

Muzeum jest zdecydowanie najważniejszym elementem miasta (strzałki wskazują drogę z każdego zakątka), choć wolny czas można wypełnić spacerem po imponujących murach XVII-wiecznego Castell de Sant Fernand, znajdującego się o 1 km na północny zachód od centrum, który w czasie wojny domowej był ostatnim bastionem republikanów. Miasto położone jest również o pół godziny jazdy autobusem od wybrzeża morskiego w Roses albo o godzinę od ładniejszego Cadaqués. Zadrzewiona rambla pełna jest ogródków kawiarnianych i można powłóczyć się tu po galeriach sztuki, butikach odzieżowych i sklepach z pamiątkami, wypełniających piesze uliczki i place. Znajduje się tu również parę innych muzeów. Museu de l’Empordŕ ma kilka rzymskich zabytków i dzieła lokalnych artystów, a Museu del Joguet to Muzeum Zabawek z ponad 3000 eksponatów z całej Katalonii – choć oba przegrywają z szaleństwami Dalego.

Museu Dalí

Museu Dalí(…) () odwołuje się do wrodzonego wszystkim zamiłowania do fantazji, absurdu i aktywnej zabawy. Muzeum nie jest zbiorem największych przebojów Dalego – są rozsiane po całym świecie, lecz to, co zawiera, jest trudne do opisania i zasługuje na obejrzenie.

Eksponatem jest już sam budynek (dawny teatr na Plaça Gala i Salvador Dalí), przykryty olbrzymią, metalową kopułą i ozdobiony rzędem świetlistych, jajowatych kształtów. Plac i fasadę ozdabiają oszałamiające rzeźby i posągi, a wewnątrz panuje jeszcze większe szaleństwo – mury okrągłego dziedzińca podpierają stylizowane manekiny gotujące się do skoku z wysokości. Poniżej znajduje się słynny Dżdżysty cadillac: wrzucając monety można nakarmić pokrytych ślimakami mieszkańców zaparowanego samochodu. W Sali Mae West portret aktorki można zobaczyć, patrząc przez lustro na olbrzymie nozdrza, czerwone wargi i spuszczone warkocze, a w innym miejscu umieszczono pełnowymiarową orkiestrę w komplecie, kilka niezwykłych mebli Dalego (np. łóżko w kształcie rybiego ogona) i całe zastępy surrealistycznych obrazów – w tym pokój zdominowany malowidłem na suficie, przedstawiającym olbrzymie stopy artysty i Gali (jego rosyjskiej żony i muzy). Muzeum zawiera również zbiory innych artystów, których Dalí kolekcjonował, od katalońskich malarzy współczesnych po El Greco. Odbywają się tu też wystawy czasowe, a bilet wstępu ważny jest również na Dalí-Joies – zbiór wspaniałych klejnotów zaprojektowanych w latach 40. XX w. dla pewnego amerykańskiego milionera i przedstawionych tu wraz z oryginalnymi rysunkami Dalego.

Informacje praktyczne

Ze stacji Barcelona Sants i Passeig de Grŕcia pociągi odjeżdżają co godzinę, a droga do Figueres zabiera do 2 godzin, w zależności od trasy. Obecnie wybierając się na jednodniowy wypad za miasto, najlepiej zdecydować się na pociąg o 7.45, 9.25 lub 10.25 z Barcelona Sants (każdy jedzie 1 godz. 40 min). Można również połączyć zwiedzanie z Gironą, oddaloną zaledwie o 40 min jazdy pociągiem. Z dworca do centrum miasta idzie się po prostu, podążając za strzałkami do „Museu Dalí” (10 min). Główna Oficina de Turisme(…) () mieści się przy Plaça del Sol, naprzeciw urzędu pocztowego.

Wąskie uliczki wokół muzeum Dalego pękają w szwach od restauracji turystycznych, a przy rambli znajdują się inne kawiarnie i knajpki. Chcąc zjeść z miejscowymi, warto udać się do Can Jeroni, c/Castelló 36(…) wykładanej kaflami tawernie z wiejskimi potrawami i daniami z grilla, albo L’Ou d’Or, c/Sant Llatzer 16 (…) (), gdzie dzień i noc można zamówić proste menú del dia – w obu lokalach trzeba liczyć ok. 20 € za posiłek. Kreatywne tapas można dostać w nowocześnie urządzonym Dynamic, c/Monturiol 2(…) () to najlepszy adres w mieście, znany z doskonałej kuchni regionalnej; drogo tu, nawet jeśli obiadowe menú del dia jest w rozsądnej cenie. Jadąc do Figueres we wtorki, czwartki i soboty trafisz też na targ owocowo-warzywny na Plaça de Catalunya – jeśli masz wybór, lepiej przyjechać w czwartek, bo na Passeig Nou ma wtedy miejsce olbrzymi targ odzieżowy.

Informacja przygotowna wg przewodnika "Podróże z pasją. Barcelona".

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze