Polacy podróżują coraz więcej i coraz dalej. Okres jesienny rozpoczyna wyprawy w poszukiwaniu słońca, ale także chęć poznawania innych kultur. Gdzie i na ile jechać? Jak radzić sobie z jet lag? Czy trzeba się szczepić? Dlaczego do egzotycznego wyjazdu warto się dobrze przygotować?
Z roku na rok rośnie zainteresowanie polskich turystów wyjazdami egzotycznymi. Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl wynika, że spośród polskich turystów, którzy do połowy listopada zdecydowali się na wyjazd za granicę na Boże Narodzenie i Sylwestra, aż 26 proc. chce spędzić ten czas na drugim końcu świata. Jednak taki wyjazd nie wymaga jedynie spakowania walizek i udania się na lotnisko. Eksperci z Travelplanet.pl podpowiadają na co warto zwrócić uwagę, wybierając się do egzotycznych krajów.
Gdzie się jeździ i ile to kosztuje
Kraje egzotyczne, które są w ofertach biur podróży, to przede wszystkim Tajlandia, Dominikana, Kuba, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, RPA, Gambia, Sri Lanka, Kenia, Wietnam, Mauritius i Wyspy Zielonego Przylądka. W zależności od wybranego kierunku czy sposobu spędzania czasu na takim wyjeździe, przygotowanie się do niego może się różnić. Ceny wycieczek w egzotyczne regiony świata zaczynają się od 3000 zł/os. W tej cenie możemy zwiedzić Gambię. Niewiele drożej będą nas kosztować Zjednoczone Emiraty Arabskie, za które zapłacimy od 3100 zł/os. W górnym przedziale cenowym znajduje się w tym roku RPA – od 5500 zł, a Mauritius nawet od 7800 zł/os.
Długość podróży
Wybierając cel podróży, powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę dni przeznaczonych na wypoczynek. Jeśli mamy ograniczoną ilość czasu, warto pomyśleć o nieco bliżej położonej Gambii, Wyspach Zielonego Przylądka czy Emiratach Arabskich. Pamiętajmy, że nawet gdy sam lot trwa ok. 6 godzin, to do czasu całej podróży trzeba doliczyć jeszcze dojazdy do lotniska wylotowego, pobyt na nim, dojazd do hotelu. Ten czas także obejmie drogę powrotną, a to wszystko kosztem naszego urlopu. Gdy dysponujemy dłuższym urlopem – możemy wybrać te dalsze kierunki. Do Tajlandii leci się ok. 11 godzin, a na Dominikanę ok. 13. Dlatego warto wybierać kierunek podróży w oparciu o liczbę dni naszego urlopu.
Komfortowy przelot
Przepisy dokładnie precyzują, co i w jakich ilościach można przewozić zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowym. Wyjeżdżając na wakacje z biurem podróży dopuszczalna waga bagażu rejestrowanego wynosi zazwyczaj 20 kg na osobę, a podręcznego – 5 kg. W kwestii zawartości naszych walizek – elementarne zasady dotyczą przewozu płynów. Do bagażu podręcznego można zabrać maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach nie przekraczających 200 ml każdy. W sklepach można znaleźć specjalne, małe opakowania z produktami przeznaczonymi dla osób planujących podróż samolotem. W bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się przedmioty ostre, np. pilniczek do paznokci czy nożyczki. Warto zadbać również o komfort podróży. Turbulencje najlepiej znosi się siedząc na wysokości skrzydła samolotu, a najbardziej odczuwalne są w tyle maszyny. Do samolotu ubierzmy się w kilka warstw ubrań, gdyż panuje tu dość niska temperatura, więc długi rękaw będzie raczej niezbędny. Zmiana wysokości pułapu powoduje zatykanie się uszu a nawet ich ból. Poleca się wtedy żucie gumy. Nowoczesne samoloty rejsowe na swoich pokładach mają multimedialne centra rozrywki, dzięki którym można się zrelaksować podczas długiego lotu – obejrzeć film, bądź zagrać w grę.
Bezpieczeństwo i zdrowie
Wybierając się do odległego kraju trzeba sprawdzić poziom bezpieczeństwa turystów w tym państwie. Tego rodzaju informacje widnieją na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych i warto wziąć je pod uwagę planując podróż. Dalekie kraje to także inna, zróżnicowana flora i fauna – odmienna niż w naszej szerokości geograficznej oraz inny klimat. Przed podróżą warto więc sprawdzić jakie są zagrożenia chorobowe i obowiązkowe szczepienia w danym kraju. Najczęściej są to: WZW typu A i B, tężec oraz dur brzuszny. Jeśli jedziemy na tereny zagrożone malarią, zaopatrzmy się w leki na tę groźną chorobę. Które szczepienia warto wykonać i w jakie leki się dodatkowo zaopatrzyć, można dowiedzieć się w Sanepidzie lub na wielu serwisach informacyjnych opisujących daną destynację. Za granicą zwracajmy też uwagę na to, co pijemy. Brudna czy zakażona woda może zawierać wirusy i pasożyty. Najlepiej więc pić wodę butelkowaną.
Jak radzić sobie z jet lag
Zmęczenie daleką podróżą najmniej odczujemy przemieszczając się na północ lub południe. Przekraczając strefy czasowe możemy już intensywniej odczuwać bóle głowy, osłabienie, nerwowość i problemy ze snem – jest to tzw. jet lag. Należy pamiętać, że efekty jego występowania są bardziej dotkliwe w przypadku lotu na wschód niż w sytuacji podróży na zachód. Spowodowane jest to tym, iż organizmowi człowieka łatwiej przestawić się na dłuższy dzień niż odwrotnie. Aby złagodzić skutki tych dolegliwości poleca się przyjmowanie melatoniny, zwanej hormonem snu. W przypadku lotów na zachód powinniśmy to robić zaraz po przylocie. Natomiast kiedy lecimy na wschód – jeszcze przed planowaną wycieczką (ok. 2 dni), ale również i po dotarciu do celu (4 dni). Jeśli wybieramy się na zachód, warto kilka dni przed wylotem kłaść się spać później niż zazwyczaj, a w czasie podróży na wakacje – nie spać. Spożywajmy posiłki zawierające dużo białka, jak sery i ryby, które ograniczają chęć snu. Jeśli lecimy na wschód, postępujmy odwrotnie: chodźmy spać wcześniej, a w samolocie spróbujmy się zdrzemnąć. Nasze menu powinno zawierać produkty bogate w węglowodany, jak ziemniaki, soki i herbaty owocowe, które stymulują potrzebę snu i relaksu. Po dotarciu do celu postarajmy się odpocząć i wyspać. Podczas pierwszych dni unikajmy męczących zajęć po to, by nasz organizm miał okazję przyzwyczaić się do nowego rytmu. Dużo spacerujmy na świeżym powietrzu – światło dzienne sprawia, że szybciej przystosujemy się do otoczenia.
Poznaj kulturę i zwyczaje danego kraju
Zróżnicowanie kulturowe na całym świecie jest ogromne. Wyjeżdżając na wakacje do dalekich krajów – jesteśmy tam gośćmi. Dlatego, by uniknąć „wpadek” powinniśmy zapoznać się powszechnie obowiązującymi tam zwyczajami. To, co u nas postrzegane jest jako coś normalnego, za granicą może być inaczej odbierane. Warto też pamiętać, że nie wszystko co kupiliśmy jako pamiątkę z urlopu w danym kraju, możemy zabrać ze sobą do Polski. Próba wywiezienia zakazanych przedmiotów może się skończyć karą finansową, a nawet więzieniem. Warto więc poświecić trochę czasu i zapoznać się z informacjami na temat kraju będącego celem naszej podróży.