Statystyczny mieszkaniec Europy marnuje 180 kg jedzenia rocznie, z czego wynika, że w koszu pojedynczej osoby ląduje około 0,5 kg żywności dziennie. Do wyrzucania jedzenia przyznaje się aż 39% Polaków. Oto kilka zasad, które pozwolą ograniczyć ten nieetyczny nawyk.
Problem: złe rozłożenie produktów w kuchni
Planujesz posiłki z wyprzedzeniem, a na koniec tygodnia i tak musisz wyrzucać przeterminowane produkty? Zastanów się nad lepszym ułożeniem pożywienia w swojej kuchni.
Rozwiązanie
: Ułóż jedzenie w taki sposób, żeby te z najbliższą datą przydatności były w zasięgu wzroku i ręki domowników. Przełóż produkty, których używasz tylko ty trochę głębiej, a te dla dzieci nieco niżej, tak aby miały do nich łatwy dostęp po otwarciu lodówki albo szafki.
Problem: pozornie przeterminowane jedzenie
Po kilku dniach zabiegania zaglądasz do lodówki, a z dat zamieszczonych na opakowaniach niektórych produktów wynika, że są przeterminowane. Masz dwie możliwości: wyrzucić wszystko, co według producenta może być już niezdatne do spożycia albo...
Rozwiązanie:
Zamiast wyrzucać wszystko, czego data ważności minęła, zdaj się na swoje zmysły i oceń, czy na pewno produkt nie nadaje się już do jedzenia. Często dane producenta uwzględniają gorsze warunki przechowywania niż te, które zapewnił dystrybutor i sklep. Dlatego zdarza się, że pożywienie, które według daty ważności jest przeterminowane, nadaje się do zjedzenia.
Problem: pośpiech
Największym wrogiem każdego, kto chce kupować tylko tyle produktów, ile naprawdę jest mu potrzebne, jest pośpiech. Wracając z pracy masz dwie możliwości: odwiedzić pobliski fast food albo
wbiec do marketu i wziąć to, co akurat wpadnie ci do rąk. Pierwszy wybór to strata pieniędzy na niezdrowe jedzenie, a drugi sprawia, że zwykle kupujesz za dużo produktów. W konsekwencji jedzenie ląduje w śmietniku.
Rozwiązanie
: Zamiast korzystać z fast foodów zamów pełnowartościowe jedzenie przez Internet, korzystając z jednego z portalu do zamawiania jedzenia online, na przykład z serwisu PizzaPortal.pl. Dzięki temu możesz zjeść smacznie i zdrowo oraz unikniesz nerwowej wizyty w sklepie, kiedy najprawdopodobniej kupisz za dużo żywności.