1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

5 cech nieprofesjonalnego cv

123rf.com
 Mamy kwalifikacje, doświadczenie i świetnie współgramy w zespole. Choć jednak spełniamy wszystkie oczekiwania firmy, telefon milczy. Dlaczego? Jakie błędy popełniasz?

Oto lista rzeczy, które mimo kompetencji mogą zdyskwalifikować cię już na pierwszym etapie rekrutacji:

„Śmieszny" adres mailowy
Wysyłanie CV z adresu zaczynającego się od Buziaczek89 albo MalaMi_77 to najgorszy pomysł z możliwych. W ten sposób możemy co najwyżej trafić kolekcji najbardziej niepoważnych maili. Potencjalny pracodawca może też uznać, że jesteśmy zbyt leniwi, by dbać o swój wizerunek. Na potrzeby szukania pracy, załóżmy więc nowe konto, najlepiej z adresem ułożonym z naszego imienia i nazwiska.

Błędy językowe i literówki
Przekręcone wyrazy w czasach, gdy edytory tekstów błyskawicznie sprawdza poprawność pisowni, są niedopuszczalne. Dodatkowo warto dać CV i list motywacyjny do przeczytania osobie biegłej w bezbłędnym pisaniu – interpunkcja i ortografia też mają znaczenie.

Dziwaczne próby wyróżnienia się
Próby wyróżnienia się z tłumu kandydatów są pożądane. Warto być oryginalnym, ale wszystko to musi się odbywać w ramach branżowej normy. Pasować do tego, co reprezentuje dana firma. Efekt zbytniego szarżowania może być taki, że rekruter będzie się zastanawiał, czy będziemy w stanie dopasować się do zespołu i miejsca pracy. Bezpiecznie jest ograniczyć się do zabiegów stylizacyjnych (układ tekstu, pogrubienia, kolory).

Brak treści
Dobrze napisane CV da rekruterowi szybką i konkretną wiedzę o tym, kim jesteśmy i co mamy do zaoferowania. A to oznacza, że trzeba wyjść poza oczywistości typu: „pracowałem tu, robiłem to”. Pokażmy swoje wyniki (pracodawcy uwielbiają liczby) i dokonania. Najlepiej działają przykłady konkretnych działań.

Ściana niepoukładanego tekstu
CV musi być czyste, czytelne i atrakcyjne wizualnie. Lany tekst nie zachęci do wczytywania się w osiągnięcia i umiejętności. Pamiętajmy o przerwach i akapitach, dobierzmy też odpowiednią czcionkę.

Ekspert: Bartosz Struzik z międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze