1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak bezpiecznie i bezstresowo prowadzić samochód? – 3 wskazówki

Jak bezpiecznie i bezstresowo prowadzić samochód? – 3 wskazówki

fot.123rf
Trzy antystresowe wskazówki Joli Szuleckiej - instruktorki, która od 25 lat uczy swoich kursantów bezstresowej jazdy.

Nie ryzykuj! Uszanuj swoje emocje. Jeśli jakieś zdarzenie wyprowadziło cię z równowagi, czujesz, że cię nosi, nie siadaj za kierownicę! Znajdź najpierw ujście dla nagromadzonego stresu (pomocne mogą być głębokie oddechy albo ćwiczenia fizyczne), wróć „do siebie”, złap swój naturalny rytm.

Nie podłączaj się pod nastroje innych kierowców. Niech sobie trąbią, krzyczą, wykonują nieprzyzwoite gesty – to ich własny teatr. Nie daj się sprowokować, pozostań w swojej energii. A może zechcesz pomachać takiemu złorzeczącemu człowiekowi i uśmiechnąć się do niego? Pamiętaj, że nic tak nie rozładowuje stresu na drodze, jak życzliwość i uprzejmość.

Jeśli czujesz, że tracisz koncentrację, zmień rytm (umysł z trudem utrzymuje uwagę na jednej czynności). Zrób coś inaczej. Zatrzymaj się na stacji albo w lesie, wyjdź z samochodu, zajmij się przez chwilę czymś innym niż prowadzenie. Ale jeśli trafisz na korek, nie trać uważności, nie staraj się wykorzystać tego czasu na inne zajęcia. Nawet jeśli poruszasz się w ślimaczym tempie, wciąż jesteś na drodze! Być może dobrze ci zrobi zmiana muzyki z rytmicznej na bardziej relaksacyjną, ale pamiętaj, że nadal obowiązuje cię czujność!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze