1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Portugalia - Eusebio, Figo, Ronaldo

Zobacz więcej w galerii...
W południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, w krainie prawdziwych fanów piłki nożnej, leży Portugalia. Kraj mały rozmiarem, wielki duchem. Najdalej na zachód wysunięte państwo Europy to niecałe sto tysięcy kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa ma niewiele ponad osiemset kilometrów długości.

Jesteśmy na krańcu Europy w kraju podróżników, odkrywców i kolonizatorów. Od zachodu, po sąsiedzki możemy odwiedzić Hiszpanię, po przeciwnej stronie czekają nas kąpiele w Oceanie Atlantyckim. Republika Portugalska pomimo, że jest krajem małym, w małym stopniu zurbanizowanym, ma do zaoferowania bardzo wiele. Porto, Lizbona, Coimbra, Braga to większe ośrodki miejskie. Ale Portugalia to także wyspy wulkaniczne Archipelagu Azorskiego oraz turystyczna Madera, metafizyczna Fatima, kosmopolityczna Lizbona, alkoholowe Porto.

Dziesięć milionów przyjaznych Portugalczyków

Zobacz więcej w galerii...

Byli wielcy żeglarze, którym zawdzięczamy odkrycie szlaków morskich prowadzących do Ameryki Południowej i Afryki nic nie stracili ze swej ciekawości świata i otwartości. Brandos costumes – czyli ludzie łagodnych obyczajów jak się zwykło nazywać mieszkańców Portugalii – są narodem pogodnym, gościnnym i mile witającym pielgrzymów i turystów. Wyczuwalna jest jednak w ich mentalności tak zwana saudade – trudna do zdefiniowania melancholia, którą dość dobrze widać w tradycyjnej muzyce – fado. Są przy tym namiętni, weseli i nie pozbawieni dystansu do siebie. Dość znaczące w kulturze portugalskiej są także wpływy latynoskie, afrykańskie, arabskie. Jeśli saudade nakazuje Portugalczykowi z nostalgią i dumą patrzeć w przeszłość, a z lekką wstrzemięźliwością w przyszłość, to nie ma on powodów do niepokoju. Dawna świetność i jej pomniki stanowią miód dla jego duszy. Tradycja i kultura kraju Vasco da Gamy wiele zawdzięcza jeszcze okresom, w których największe znaczenie na tych ziemiach odgrywali Celtowie, potem Rzymianie i znacznie później Maurowie. Nikogo nie powinno więc dziwić, że styl manueliński z wybujałą ornamentyką marynistyczną wiele zawdzięcza kulturom, które odkrywali wielcy żeglarze tego kraju. Można go podziwiać do dziś odwiedzając choćby Lizbonę – z tego punktu widzenia warte uwagi są klasztor Hieronimitów i Torre de Belém.

Fado

Mówi się, że Portugalczycy – naród wciąż jeszcze bardzo tradycyjny – ma dwie wielkie namiętności: futbol i muzykę. Fado – melancholijne pieśni, które słychać w tawernach, kawiarniach miast portugalskich – w szczególności Lizbony i Porto wiele zawdzięczają wpływom arabskiej muzyki oraz brazylijskim niewolnikom. Badacze wywodzą fado z tradycji średniowiecznych bardów, którzy śpiewali o niespełnionych miłościach, ciężkim życiu, wolności, podróżach. Mówi się, że fado najlepiej oddaje portugalską duszę, której ciemna strona właśnie w ten sposób dochodzi do głosu. I trzeba przyznać, że czarne stroje, nastrojowe melodie, głębokie, silnie przeżywane emocje świetnie oddawane są także przez wokalistów. A właściwie przez wokalistki, bo prawdziwymi królowymi tej sztuki są właśnie śpiewające kobiety. Ale fado nie jest gatunkiem pesymistycznym, wystawienie uszu na te dźwięki nikogo nie przygnębi. To raczej muzyka skłaniająca do refleksji, zadumy. Warto udać się na koncert i samemu poczuć co znaczy w tej muzyce szczerość, piękno gitary, malowniczość strojów i niezwykła atmosfera.

Klimat Portugalii

Portugalia to kraj zdominowany przez krajobraz wyżynny i górski. Nizinny charakter ma wybrzeże oraz doliny dolnego Tagu i rzeki Sado. Północ to pasma gór Serra do Larouco, Serra do Marao, Serra da Estrela natomiast wybrzeże w południowej części ma charakter klifowy, w środkowej i północnej dominują wydmy i laguny. Liczne rzeki, lasy dębowe, roślinność śródziemnomorska sprawia, że odbiera się ten kraj jako zieloną oazę. Co ciekawe, w małych odległościach zmiany krajobrazów, widoków są naprawdę imponujące. Wiele w tym zasługi roślinności właśnie i korzystnego dla niej klimatu – śródziemnomorskiego oceanicznego. Lata są gorące a zimy łagodne. Najlepszym czasem do zwiedzania i wypoczywania w Portugalii jest końcówka wiosny i początek jesieni. W okresie letnim temperatury rzadko spadają poniżej trzydziestu stopni.

Algarve, Madera

Najdalej wysuniętą na południe miejscowością, słynącą z turystycznej atrakcyjności jest Algarve. Zasłynęła malowniczością okolic, piaszczystymi plażami, polami golfowymi, doskonałymi warunkami klimatycznymi nawet w ziemie i rustykalnym charakterem. Niezwykle urokliwe są tutaj wapienne klify o bardzo różnej kolorystyce – białe, karminowe, a nawet lekko pomarańczowe, równie słynny jest tutejszy złoty piasek. Woda jest niezwykle czysta, a jej odcień potrafi zapierać dech w piersi. Turystów przyciągają piaszczyste plaże, pola golfowe, doskonałe warunki klimatyczne i popularne sporty wodne.

Algarve słynie też z souvenirów – drewnianych, wiklinowych, ceramiki. Z kolei Madera to przysłowiowe „dwa w jednym”. Po Algrave tutaj właśnie skieruje się turysta zwabiony aurą wyspy uformowanej na wulkanicznej lawie, egzotycznymi roślinami, przydomowymi ogrodami, zabytkami, muzeami i typowo miejskimi atrakcjami jak butiki i restauracje. Funchal – stolica wyspy – to miejsce, w którym ceny są dość wysokie, stąd wypoczywają tutaj zamożni turyści. Ale Madera oprócz plaż, miasteczek ma także chętnie odwiedzany szczyt – Pico Ruino, wodospady, trasy trekkingowe, przytulne i malownicze miasteczko Camara de Lobos. Niemniej atrakcyjne jest również tutejsze wino – znana na całym świecie Madera.

Porto

Jesteśmy w kolebce najbardziej znanego portugalskiego wina Porto. Nazwę swoją zaczerpnęło, co oczywiste, od nazwy miasta położonego u ujścia rzeki Duero. Celtycka osada, która znajdowała się na tych ziemiach, z czasem przekształciła się w drugie co do wielkości miasto Portugalii. Porto największy rozkwit osiągnęło dzięki Anglikom, którzy nałożyli embargo na import win francuskich i zaczęli sprowadzać wino portugalskie. Porto znane jest z zabytków z różnych okresów historycznych – średniowiecznych, romańskich, barokowych. Warto zobaczyć z bliska ratusz, most Ponte Dom Luís I, stare miasto wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, awangardowy budynek Casa de Musica, a także wybrać się na nabrzeże Ribeira.

Fatima – miejsce kultu

Pielgrzymi z całego świata kierują się do owianego legendą sanktuarium fatimskiego. Ową legendę ufundowała sytuacja jaka miała miejsce w 1917 roku, kiedy to trójce małych pasterzy objawiła się Matka Boska przekazując im trzy tajemnice – nazwane później fatimskimi. Dwójka z dzieci niedługo po tym fakcie zmarła, natomiast ocalała dziewczynka wstąpiła w dorosłym życiu do klasztoru. Świat musiał czekać aż do 2000 roku kiedy to papież odtajnił wszystkie trzy tajemnice. Ostatnia dotyczyła zamachu na Jana Pawła II, który później przekazał kulę zamachowca właśnie sanktuarium fatimskiemu. Obecnie jest ona częścią korony figury Matki Boskiej z Fatimy. Do dziś nie ustają spekulacje na temat pełnej treści objawień i zawartych w nich wizji, przestróg i wskazówek dla świata. Aura świętości, niezwykłości jest na tyle silna, że Fatimę rokrocznie odwiedzają tłumy wiernych z całego świata.

Informacje praktyczne

Stolica: Lizbona Waluta: 1 euro (€) = 100 centów

Wizy: nie są wymagane.

Czas przelotu: Warszawa – Faro – ok. 4,5 godz.

Czas lokalny: czas polski - 1 godz.

Język: portugalski; można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.

Ceny w hotelu i restauracji: obiad – od 12 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR.

Komunikacja: taksówka – ok. 8 EUR, lokalny autobus – ok. 1,5 EUR.

Zalecane szczepienia, higiena- nie występują zagrożenia sanitarne i nie wymaga się specjalnych szczepień

Najlepsze oferty do Portugalii znajdziesz na www.fostertravel.pl

Polecane hotele:

Polecane wycieczki objazdowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze