1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ekodriving - Mądre jeżdżenie

Ekodriving - Mądre jeżdżenie

Coraz częściej zastanawiamy się, jak sobie radzić z utrzymaniem auta.

POTRAKTUJ CZULE SWÓJ SAMOCHÓD

Jazda ekologiczna wcale nie jest jazdą powoli. Na początek przyjrzyjmy, się jak traktujemy nasz samochód. Czy naprawdę radio musi być cały czas włączone, a klimatyzacja pracować na najwyższych obrotach? Kolejny punkt to regularne przeglądy. Samochód sprawny technicznie zżera mniej paliwa i jest bezpieczniejszy w użytkowaniu na co dzień. Zaoszczędzimy także na naprawach wynikające z naszych zaniedbań. Warto  też zainwestować w dobry olej, bo na pewno odbierzemy to sobie w zaoszczędzonym paliwie! Niestety bardzo rzadko sprawdzamy ciśnienie w oponach, a to duży błąd. I zbyt niskie, i zbyt wysokie wpływają na apetyt naszego auta. Kiedy wybieramy się na wakacje, montujemy bagażniki dachowe, które w znacznym stopniu podwyższają spalanie. Dlatego warto zdemontować taki bagażnik od razu po powrocie, chociaż czasem brakuje czasu i odwlekamy tę czynność przynajmniej na kilka dni.

ZASADY EKODRIVINGU

Prawidłowe odruchy za kierownicą to coś, czego niestety nikt nas nie nauczy w zwykłych szkołach jazdy. Niewielkie zmiany w przyzwyczajeniach mogą nam jednak przysporzyć potężnych oszczędności i jednocześnie dać poczucie, że dbamy o środowisko naturalne. Uruchamiając silnik, nie próbujemy rozgrzać samochodu na siłę, dodając gazu. Nic mu to nie pomoże, więc nawet zimą od razu po przekręceniu kluczyka jedziemy powoli do przodu. Dwie bardzo ważne zasady to używanie sprzęgła tylko do zmiany biegów i hamowanie silnikiem. Dojeżdżanie do świateł na luzie powoduje zwiększenie spalania i sprawia, że w tym momencie tracimy kontrolę nad samochodem. Ważnym elementem jest pilnowanie obrotów silnika. Maksymalne wartości w  dieslach to 2000 obrotów a w silnikach benzynowych - 2400 obrotów. Taka jazda też może być dynamiczna, ale za to jest ciszej i oszczędniej. Płynność jazdy i zachowanie rozsądnych odległości to podstawa ekodrivingu, która jednocześnie bardzo poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Okazuje się, że kierowcy jeżdżący zgodnie z ekologicznymi zasadami powodują mniej wypadków!

OPŁACALNA EKOJAZDA

Jeżdżąc według zasad ekodrivingu, możemy zaoszczędzić nawet 3 litry paliwa na 100 przejechanych kilometrach. Każdy może  sam przeliczyć, ile pieniędzy zostaje tym samym w kieszeni. Dużym plusem są też oszczędności związane z eksploatacją samochodu, który, mniej udręczony, będzie nam się odpłacał pełną sprawnością. Płynna jazda powoduje, że mniej się denerwujemy, zachowujemy pełną koncentrację na drodze i dzięki temu jeździmy bezpieczniej. Same plusy i żadnych minusów, bo wcale nie musimy jeździć wolniej czy mniej dynamicznie. Mam wrażenie, że ekojazda to umiejętność prowadzenia samochodu z głową, a nie odruchowe i bezmyślne wykonywanie czynności. Warto więc wyrobić w sobie kilka odruchów, które mogą zmienić na lepsze nasz codzienny samochodowy świat.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze