1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ten sposób myślenia sprawia, że zmiany w Twoim życiu następują z lekkością. Design Thinking

Ten sposób myślenia sprawia, że zmiany w Twoim życiu następują z lekkością. Design Thinking

Fot. IStock
Umawiasz się na randki, a mimo to nie możesz znaleźć partnera? Zadaj sobie pytanie: po co? Ważna jest motywacja. Jeżeli chętnie chodzisz na randki po to, aby usłyszeć komplementy, to może zastanów się, jak możesz docenić sama siebie? - sugeruje Katarzyna Gliszczyńska, Ekspertka Design Thinking Institute.

Co to jest design thinking, jak to możliwe, że zmienia życie i czy tego się można nauczyć?

Jak ważne miejsce zajmuje w procesie empatia? Już nie tylko w kontekście randek:)

Zasadnicze. Od tego wychodzimy. Zanim podejmiemy różne decyzje powinniśmy wyrazić chęć poznania. Zaobserwować, poznać bliżej, więcej się dowiedzieć, a nie planować po pozorach.

To od początku. Czym jest design thinking i jakie niesie ze sobą korzyści?

Myśleniem projektowym. Skutecznie oducza perfekcjonizmu i zakłada, że popełnianie błędów jest częścią naszego życia, ze na popełnianie błędu jest konstruktywne, sporo nas uczy.

Jak mogę wykorzystać design thinking w swoim otoczeniu już dzisiaj?

...............................................................................................................................

Jak rozwijać się w duchu design thinking?

................................................................................................................................

Odnoszę wrażenie, że to jest modne

....................................................................................................................................

Jak mogę zaadoptować prototypowanie w swoim życiu osobistym?

Ułatwia to zmiana myślenia na projektowe właśnie w sensie całościowym, a prototypowaniem może być np. pójście na próbne zajęcia jogi. Wówczas w krótkim czasie, bez dużych nakładów, bez długoterminowych zobowiązań możesz przetestować zajęcia i dowiesz się, czy są odpowiednie dla Ciebie.

To też ułatwia stawianie pewnych kroków bez zbędnego wyobrażania sobie, przewidywania, tzw. wróżenia z fusów?

Dokładnie. Prototypowanie daje możliwość szybkiego przekonania się, czy pomysł jaki w tym wypadku mamy na siebie, jest trafiony, czy warto szukać innego rozwiązania.

Zdradzisz mi, co Tobie osobiście dało design thinking ?

Na pewno mam większe otwarcie na ludzi. Od kilku lat lepiej spędzam wakacje, bo "niczego nie zakładam". Jestem otwarta na to, co się wydarzy i doceniam to, co dostaję :) Wcześniej na tyle szczegółowo je planowałam, że kiedy coś nie było zgodne z moimi wyobrażeniami, sprawiało, że byłam zawiedziona.

Jesteś mamą, Czy stosowany w życiu design thinking może mieć wpływ na  wychowanie naszych dzieci, czy tez na relacje z nimi?

Zdecydowanie. W moim przypadku przyczyniło się ono do tego, że wspieram moją córkę w podejmowaniu pewnych prób, dawaniu sobie szansy. Nie była pewna, czy studia, które sobie wymarzyła spełnią jej oczekiwania. Czy poradzi sobie w obcym kraju, czy wystarczy na to finansowania. Wspierałam ją w tym, aby przekonała się osobiście, aby podjęła wyzwanie i na tej podstawie to zweryfikowała a nie na tzw "gdybaniu"

Czyli mogę też poszerzać u dziecka perspektywę?

Oczywiście :) to buduje odważne podejście, otwarcie na świat, zrozumienie siebie

Załóżmy, że poznam i wdrożę w swoje życie design thinking. Jak to wpłynie na moje życie zawodowe?

Design thinking istotnie wpływa na zmianę życia zawodowego. Wraz z tą filozofią każdy staje się lepszym pracownikiem, lepszym szefem, lepszym członkiem zespołu

 

Mat. Prasowe

Katarzyna Gliszczyńska. Od lat zajmuje się zarządzaniem designem, projektami interaktywnymi i innowacyjnymi projektami wzorniczymi. W 2010 roku zaprojektowała pierwsze w Polsce warsztaty, konferencję i studia podyplomowe Food Design. W latach 2009 - 2016 prowadziła dziesiątki warsztatów z zakresu m.in.: Design Thinking, service design, food design, tworzenia nowych biznesów, eventów i edukacji. Od 2014 związana z Design Thinking Institute.

 

 

 

 

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze