1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Piłka nożna jest kobietą – Złe Dziewczyny podbijają świat futbolu

Złe Dziewczyny
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Kobiety i piłka nożna? Wielu pomyśli: „to nie jest sport dla dziewczynek”. Żeńska drużyna AKS ZŁY udowadnia, że nie ma w tym stwierdzeniu ani grama prawdy. Decyzyjne w klubie i ofensywne na boisku – takie są kobiety działające w pierwszym w Polsce demokratycznym klubie sportowym. Sprawdźcie, w czym tkwi wyjątkowość Złych Dziewczyn. 

Inspirująca idea AKS ZŁY narodziła się trzy lata temu w praskich klubokawiarniach. To pierwszy w Polsce demokratyczny klub piłkarski, powstały w odpowiedzi na atmosferę panującą w polskim futbolu. Zarządzany jest w 100% przez kibiców - to właśnie oni go tworzą i wspólnie podejmują wszystkie najważniejsze decyzje. Zły jest więc częścią ogólnoświatowego ruchu fans owned football-teams, co oznacza, że każdy członek Stowarzyszenia decyduje o jego funkcjonowaniu. Dwie podstawowe wartości klubu to różnorodność i otwartość, a najważniejszym celem jest zmiana sposobu kibicowania i zarządzania w polskiej piłce nożnej. „Na murawie walka, w klubie spokój i demokracja” – to jedna głównych zasad klubu.

Kluczowe dla Złego jest także piłkarskie równouprawnienie, tzn. egalizacja futbolu męskiego i kobiecego. W klubie funkcjonują więc równolegle dwie drużyny: występujący w B-klasie zespół męski oraz grające w IV lidze mazowieckiej Złe Dziewczyny. Należą do nich silne kobiety z różnych środowisk. Dzieli je prawie wszystko – wiek, pochodzenie, wyznanie, światopogląd, orientacja seksualna i umiejętności piłkarskie. Łączy determinacja, niepowtarzalne poczucie wspólnoty i co najważniejsze - ogromna miłość do piłki nożnej. W składzie są również zawodniczki głuche i niedosłyszące, porozumiewające się z innymi za pomocą migania. Zespół zbudowała i przez 2 lata trenowała Danuta Wojciechowska. Obecnie zawodniczki są pod opieką nowych trenerów: Karola Zakrzewskiego i Piotra Borkowskego.

Teraz pora na Złe Dziewczyny! Pozują w strojach piłkarskich w rejonie, w którym tętni życie klubu AKS ZŁY (Praga Północ, Ząbkowska, Szmulowizna, Kawęczyńska, Brzeska, Bazar Różyckiego). Na zdjęciach przewija się siedem piłkarek z podstawowego składu:

Żadna drużyna nie jest mniej ważna od drugiej. Od początku istnienia obie traktowane są równorzędnie, dostając tyle samo atencji i wsparcia.

„Mimo bardzo wielu przyziemnych problemów, z jakimi boryka się piłka nożna kobiet, zaangażowania, determinacji i boiskowej walki może się uczyć od naszych zawodniczek nie jeden pan piłkarz. Gwarantujemy, że panienki potrafią kopać" – tak mówią o sobie Złe Dziewczyny.

Kampania #ChodźcieNaZłego zachęca do przychodzenia na piłkarskie mecze drużyn AKS ZŁY, który skradł serca warszawiaków i kreuje alternatywę w polskim futbolu. Przyjdź i zobacz jak bardzo futbol różni się od twoich wyobrażeń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze