1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Joga - dlaczego warto zacząć ją praktykować?

Joga - dlaczego warto zacząć ją praktykować?

Międzynarodowy Dzień Jogi 2019 w Łazienkach Królewskich w Warszawie. (Fot. Materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
16 czerwca celebrowaliśmy w Polsce Dzień Jogi. Już po raz piąty akcja ta została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Jogi.

Joga to nie jest teoria. Milionom ludzi na całym świecie praktyka jogi podnosi jakość życia, pomaga radzić sobie z bieżącym stresem, okazuje się zbawienna w kryzysowych sytuacjach. Joga zapewnia holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co roku, na całym świecie, świętuje się Międzynarodowy Dzień Jogi, przypadający na 21 czerwca – datę tę wyznaczyła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą święta jest premier Indii Narendra Modi, który w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 27 września 2014 powiedział:

„Joga jest nieocenionym darem starożytnej tradycji Indii. Jest ucieleśnieniem jedności ciała i umysłu, myśli i działania, wolności i spełnienia, harmonii między człowiekiem a przyrodą. Nie chodzi o ćwiczenia, ale to aby odkryć poczucie jedności siebie, świata i natury."

W Polsce, Międzynarodowy Dzień Jogi objął patronatem Ambasador Republiki Indii, Tsewang Namgyal. Organizatorami wydarzeń są: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art Of Living Polska. W promocję tego święta chętnie włączają się nie tylko szkoły jogi i ich mistrzowie, ale też ambasadorki jogi w Polsce.

Na zdjęciu: Aneta Awtoniuk, Małgorzata Pieczyńska, Paulina Holtz, Edyta Herbuś, Dominika Łakomska, Kirti Gahlawat, Ewa Szabatin. (Fot. Materiały prasowe)

Co daje praktyka jogi?

Aneta Awtoniuk - behawiorystka zwierzęca, coach i trenerka umiejętności interpersonalnych na co dzień  praktykuje ashtangę. „Świadomie oddychając, regularnie ustawiając ciało w asanach, wprowadzając w życie jamy i nijamy uzdrawiamy nasze życie, nas samych. Organizm działa skutecznie i wydajnie, psychika jest odporna i stabilna, emocje czyste i prawdziwe.”  

Agnieszka Cegielska - prezenterka telewizyjna. „Joga daje mi niezwykłą możliwość w zabieganym XXI wieku połączenia mojej duszy i ciała… Jest dla mnie formą balsamu, wędrówki w głąb siebie i możliwości zadbania o ciało w sposób holistyczny.”

Edyta Herbuś - zawodowa tancerka i aktorka. „Dlaczego wybrałam jogę – bo warto dążyć do harmonii pomiędzy duszą a ciałem. Ćwicząc jogę dbam w ten sposób o dobrą kondycję, koncentrację i właściwy przepływ energii."

Paulina Holtz - aktorka, autorka książki „Luśka na planecie Dziecko” oraz „Po pierwsze joga”. „Joga daje mi świadomość ciała, która staje się bazą do innych treningów oraz wyciszenie, które pomaga mi w życiu. Uczy mnie wytrwałości. Sprawia, że uważniej słucham sygnałów płynących z mojego ciała i daje narzędzia do samopomocy.”

Dominika Łakomska - aktorka, medytacją i jogą interesuje się od 11 lat. „Joga nie daje, joga zabiera. Zabrała mi wiele napięć mięśniowych, zabrała ból kręgosłupa, zabrała niepokój, zabrała całe tony stresów, zabrała dużo smutku i innych emocji, które miały duży wpływ na to, jak się czułam. Joga zabiera mnie w podróż w nieznane – tam, gdzie czuję kim jestem i dokąd zmierzam, bez zbędnego balastu, za to z zaufaniem, że jedyną pewną jest zmiana.”

Małgorzata Pieczyńska - aktorka aktywna zawodowo w Szwecji i w Polsce. „Joga stała się dla mnie spójnym system działania zmierzającego do osiągnięcia zdrowia fizycznego, psychicznego i szczęścia.”

Oto krótka fotorelacja z tegorocznych obchodów  Dnia Jogi w Warszawie.  Uczestnicy w atmosferze rodzinnego pikniku ćwiczyły jogę i korzystały z wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Na zdjęciu: Grzegorz Pawłowski, coach oddechem, autor książki "Oddech. Oddychaj świadomie, żyj pełniej". Podczas Dnia Jogi w Warszawie poprowadził warsztaty z oddychania. (Fot. Materiały prasowe)

 

Na stoisku Wydawnictwa Zwierciadło można było kupić książki wielu znakomitych autorów w promocyjnych cenach. (Fot. Materiały prasowe)

 

Karolina i Maciej Szaciłło poprowadzili pokaz kulinarny "Smak równowagi" inspirowany książką "Przyprawy, które leczą". (Fot. Materiały prasowe)

 

Na zdjęciu od lewej: Justyna Ogłozińska (z córką) i Katarzyna Wesołowska z Wydawnictwa Zwierciadło oraz Jolanta Szymańska i Michał Korpusik z Media Connect. (Fot. Materiały prasowe)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze