1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ekologia na co dzień - szampon w butelce z plastikowych odpadów.

Ekologia na co dzień - szampon w butelce z plastikowych odpadów.

W Polsce sprzątanie plaży odbyło sie 23 września w Warszawie. Kilkudziesięciu wolontariuszy zebrało wówczas około 230 kg odpadów z miejskiej plaży. (Fot. materiały prasowe)
Jedynie 33% populacji czuje się częściowo odpowiedzialna za zaśmiecanie naszej planety  – tak wynika z badania Harris Interactive dla Head & Shoulders. Tymczasem co roku do oceanów trafia 8 milinów ton plastikowych odpadów.

 

Butelka szamponu Head & Shoulders zmieniła wygląd - teraz jest szara, ale przez to piękna, bo zrobiona w 20 procentach z plastiku zebranego na plażach. Zaprojektowanie butelki zajęło ponad 10 miesięcy. Udało się dzięki współpracy marki z naukowcami z TerraCycle oraz Suez jak również zaangażowaniu wielu wolontariuszy. Procter & Gamble wspólnie z Fundację Nasza Ziemia oraz siecią Carrefour, która sprzedaje ekologiczną edycję szamponu, angażują konsumentów do włączenia się w akcje sprzątania linii brzegowych polskich rzek, jezior i Bałtyku. Według szacunków Fundacji Ellen MacArthur każdego roku do oceanów trafia około 8 milinów ton plastikowych odpadów. To tak, jakby co minutę, wysypywać do nich zawartość jednej śmieciarki…

Oceany odgrywają ważną role w funkcjonowaniu naszej planety i są niezbędnym zasobem dla ludzkości. Pokrywają około 71% powierzchni Ziemi i stanowią jedną z naszych głównych rezerw wodnych. 50% dostępnego tlenu pochodzi z oceanów, które również pochłaniają 30% CO2.

Skąd pochodzą zanieczyszczenia w otwartych wodach?  20 proc. to skutek działalności człowieka na morzach i oceanach. 80 proc. zanieczyszczeń pochodzi z lądu. Według Vacances Propres, każdego roku 20 milionów ton odpadów zostaje porzuconych w dzikich miejscach, skąd znaczna część trafia do oceanów. Śmieci są przenoszone przez wiatr i deszcz, trafiają do rzek a nimi płyną do mórz i oceanów

W nowej butelce zastosowano tworzywo sztuczne HDPE, dzięki czemu butelka może być poddana ponownemu recyklingowi również po użyciu. (Fot. materiały prasowe)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze