1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Słonie z Sumatry zagrożone

Słonie z Sumatry zagrożone

123RF.com
Na Sumatrze i w całej Indonezji giną lasy. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ich powierzchnia zmniejszyła się o 2/3! A w lasach żyją słonie. Kiedy lasy zamieniają się w pole uprawne, słonie tracą dom.

A i tak zwierząt tych wcale nie jest dużo. W tej chwili na Sumatrze żyją mniej niż 3.000 słoni. Jeśli nic się nie zmieni, za 30 lat wyginą całkowicie.

I największym problemem nie jest nawet to, że ktoś do nich strzela, by zdobyć kość słoniową (zresztą akurat ten gatunek w porównaniu ze wszystkimi swoimi kuzynami z Azji i Afryki ma najmniejsze ciosy). Chodzi o to, że słonie nie mają gdzie żyć. Rząd Indonezji stawia na zyski ze sprzedaży oleju kokosowego – plantacje palmy oleistej potrzebują coraz więcej miejsca, a  zwierzęta, nawet te unikalne i zagrożone, nie są wystarczającą dla handlu konkurencją. Lasy są więc przetrzebiane, pomiędzy poszczególnymi kompleksami leśnymi nie ma połączeń innych niż pola i plantacje, a gdy słoń na pole wkracza, staje się naturalnym wrogiem człowieka – może przecież zniszczyć zbiory... W związku z tym człowiek słonia truje. Ciągle znajduje się martwe zwierzęta...

Organizacje ekologiczne alarmują, ale na razie bez specjalnych rezultatów. Przy czym warto pamiętać, że ten alarm dotyczy nie tylko słoni. W lasach żyją też inne zagrożone gatunki, na przykład tygrysy i nosorożce. Czy naprawdę te niezwykłe zwierzęta skazane są na przegraną z... olejem?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze