1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Czym są internetowe kantory kryptowalut?

(Fot. materiały prasowe)
Zakup i przechowywanie kryptowalut może odbywać się na różne sposoby. Na dzień dzisiejszy niezwykłą popularnością cieszą się kantory internetowe, a także giełdy kryptowalutowe. Czym one się jednak różnią i który wybrać? Na to pytanie odpowiemy w poniższym tekście.

Czym jest kantor internetowy?

Kantor internetowy, to miejsce w sieci, które pozwala na wymianę złotówek na bitcoina, bądź odwrotnie. Jest to odpowiednik kantoru stacjonarnego, jednak przeniesiony do sieci. Z pewnością kantor internetowy ma przewagę na kantorem stacjonarnym, gdyż jest dostępny dla każdego. Na dzień dzisiejszy większość kantorów stacjonarnych umiejscowionych jest głównie w większych miastach. Jeżeli dokonamy wyboru kantoru, to musimy wpisać kwotę, którą chcemy kupić, a następnie przelać środki na konkretny rachunek bankowy. Zakupione środki zostaną przekazane na nasz portfel kryptowalutowy. Jeżeli zamieniamy btc na pln, to przekazujemy konkretną ilość btc na adres wskazany przez kantor, a on wypłaca nam złotówki. Kantory internetowe są wyjątkowo prostymi platformami, które obsłuży praktycznie każda osoba. Jedyne ograniczenia dotyczą wysokości wypłacanych kwot, a także kwota prowizji związana z dokonaną transakcją. Sprawdź porównanie najlepszych kantorów kryptowalut na stronie kontomaniak.pl.

Czy kantor to bezpieczne rozwiązanie do kupowania kryptowalut?

Obecnie mamy do czynienia z regularnymi włamaniami hakerów na giełdy kryptowalutowe. Nie słyszy się natomiast o kradzieży środków z kantorów kryptowalutowych. Prostota ich wykonania, a także banalność transakcji sprawiają, że jest to bezpieczne miejsce na dokonanie wszelkich działań finansowych.

Jaka jest różnica między giełdą a kantorem.

Giełdy kryptowalut to platformy internetowe, na których można wymieniać jeden rodzaj aktywów cyfrowych na inny w oparciu o wartość rynkową danych aktywów. Najpopularniejsze giełdy to obecnie Binance i GDAX. Giełda kryptowalutowa jest miejscem znacznie bardziej skomplikowanym w porównaniu do kantoru.
Na giełdzie znajdziemy m.in.:

 • narzędzia do analizy technicznej,
 • znaczną część kryptowalut,
 • historię wykresów,
 • kilka metod zakupu, bądź sprzedaży środków,
 • szereg uczestników rynku kryptowalut.


Pamiętajmy również o tym, że giełda wymaga od nas wielu danych, które są związane z procedurą KYC i AML.

Kantor kryptowalut nie wymaga od nas podawania danych osobowych, nie jest skomplikowany, a proces przekazu środków jest banalny. Niestety w porównaniu do giełdy - prowizje związane z zakupem, bądź sprzedażą kryptowalut mogą być większe w porównaniu do giełdy.

Jak przechowywać pozyskane kryptowaluty?

Niezależnie od tego, czy dokonamy zakupu kryptowalut przy pomocy giełdy kryptowalutowej, czy przy pomocy kantoru, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszych środków. Kryptowaluty najlepiej przechowywać na stworzonych do tego portfelach.

Obecnie wyróżniamy następujące portfele:

 • Hot wallet - odnosi się do dowolnego portfela kryptowalutowego podłączonego do internetu. Ogólnie rzecz biorąc, portfele typu hot wallet są łatwiejsze w konfiguracji, dostępie i przyjmowaniu większej liczby tokenów. Ich wadą jest to, że są również bardziej podatne na ataki hakerów i inne luki techniczne.

 • Cold Wallet - odnosi się do każdego portfela kryptowalutowego, który nie jest podłączony do internetu. Ogólnie rzecz biorąc, przechowywanie środków na tego typu portfelu jest bezpieczniejsze. Niestety Cold Wallet nie akceptuje takiej ilości kryptowalut, jak Hot Wallet. Ponadto z powodu braku podłączenia do internetu - mamy ograniczony dostęp do naszych środków.

Jeżeli zdecydujemy się na handel kryptowalutmai, to niezależnie od wybranej formy starajmy się chronić kapitał przy pomocy wyżej wymienionych portfeli, które z pewnością zadbają o nasze bezpieczeństwo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kryptomaniak.pl.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze