1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ogródek w centrum Krakowa – 3 sposoby

(Fot. materiały prasowe partnera)
Własne mieszkanie z ogrodem to marzenie wielu osób. Niestety jednak im bliżej centrum, tym ciężej może być takie znaleźć – zwłaszcza w miastach takich jak Kraków. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by znaleźć wymarzone mieszkanie w centrum – i to bez rezygnacji z ogródka. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zorganizować własny pas zieleni na przydomowym balkonie.

Mieszkanie z ogródkiem w centrum – czy to możliwe?

Ostatnie trendy na rynku nieruchomości dowiodły, że ludzie chcą żyć blisko natury. Rosnące z roku na rok wskaźniki zanieczyszczenia powietrza m.in. metalami ciężkimi przekonały miliony ludzi do tego, by w ich domach zagościły żywe rośliny. Wiele osób porzuca również swoje mieszkania na rzecz domów jednorodzinnych, które położone są w spokojniejszych okolicach. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na to, by porzucić swoje mieszkanie w centrum na rzecz domu z ogrodem. Nie oznacza to jednak, że posiadanie własnego ogrodu w centrum miasta nie jest możliwe. Poniżej zdradzamy kilka sposobów na to, jak sprawić, by marzenie o mieszkaniu z ogrodem zostało spełnione.

Ogród na balkonie

To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Zorganizowanie własnego kwietnika lub warzywniaka na balkonie nie jest trudne – wystarczy jedynie zaopatrzyć się w donice, ziemię i rośliny, które sprostają takim warunkom. Należy bowiem pamiętać, że niestety nie każde rośliny lubią towarzystwo słońca. Jeżeli więc marzysz o własnym ogrodzie z kwiatami, pomyśl o zasadzeniu na balkonie roślin, takich jak: pelargonie, begonie, paprocie, i trawy ozdobne. Świetną alternatywą jest także cieniolubny bluszcz, który wyróżnia się także dużą odpornością na mrozy. Jeżeli do dyspozycji masz balkon o dużej powierzchni, warto także pomyśleć o postawieniu na nim ozdobnego drzewka lub krzewu. Na uwagę zasługują m.in. wierzba iwa, bonsai, hortensja ogrodowa itp. Na balkonie równie pięknie będą prezentować się również zioła i warzywa. Wśród nich od lat królują bazylia, oregano, koperek, szczypiorek oraz drobne warzywa: pomidorki, ogórki, rzodkiewki.

Ogród wertykalny

To znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy niestety nie mają balkonu w swoim mieszkaniu. Jego ogromną zaletą jest również to, że można go zaaranżować niemalże wszędzie. Wystarczy do tego jedynie wolna ściana oraz odrobina wyobraźni. Czym jest ogród wertykalny? To aranżacja wykonana z roślin, która może znaleźć się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. To także świetna opcja dla tych, którzy nie mają czasu na pielęgnację roślinek – do jego stworzenia można wykorzystać sztuczną zieleń. Tym samym nie trzeba ich będzie podlewać. Bardziej zaawansowane ogrody wertykalne posiadają własne systemy nawadniania, które działają automatycznie. Co posadzić w takim ogrodzie? Najlepiej rośliny, które nie wymagają zbyt dużo słońca. Są to m.in. bluszcz, draceny, skrzydłokwiat, zielistek i inne egzotycznie wyglądające kwiaty.

Mieszkanie z własnym ogrodem

Decydując się na zakup takiej nieruchomości, nie musisz iść na kompromis z wyborem kwiatów czy warzyw. W takim ogrodzie możesz bowiem zasadzić cokolwiek chcesz. Pytanie, gdzie szukać takiego mieszkania. Jeszcze do niedawna było to bardzo utrudnione. Większość z dostępnych opcji stanowiły bowiem jedynie mieszkania parterowe, które miały bezpośredni dostęp do pasa zieleni położonego przed budynkiem. W ostatnich kilku latach znacznie się jednak pozmieniało. W centrum Krakowa zaczęły pojawiać się bardziej nowoczesne obiekty – wśród nich również i te z własnym ogródkiem. Zamiast więc rezygnować z marzenia o domu z ogrodem w centrum miasta, warto zorientować się, jak wygląda rynek pierwotny w Krakowie. Na stronie obido.pl można znaleźć wiele lokali z ogrodem – i to w przystępnych cenach.

Zakup mieszkania z ogrodem – na co zwracać uwagę?

Decydując się na zakup mieszkania z ogrodem, dobrze jest najpierw zastanowić się nad tym, jak często i do czego będzie się go używać. Jeżeli nie planujesz uprawiać w nim własnego warzywniaka całkiem możliwe, że wystarczy Ci jedynie nieduży fragment przestrzeni. Jeżeli jednak lubisz grillować i spodziewasz się częstych wizyt gości – pomyśl o zakupie mieszkania z większym ogrodem. Kupując taką nieruchomość, dobrze będzie także zwrócić uwagę na odległość pomiędzy ogrodem a klatką – zwłaszcza jeżeli lokal znajduje się w bloku. Większego poczucia prywatności zapewni Ci obiekt z ogrodzonym ogródkiem. Jeżeli go nie ma, przed dokonaniem zakupu upewnij się, czy w przyszłości można będzie ewentualnie wykonać takie ogrodzenie.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze