Warszawa przyjęła politykę różnorodności. Ma to na celu sprawienie, by każda osoba czuła się mieście szanowana i bezpieczna, nie odczuwała zagrożenia dyskryminacją czy nierównym traktowaniem i miała szansę rozwijać swój potencjał.
– Przyjęta przez Radę m.st. Warszawy polityka różnorodności określa wartości ważne dla naszego miasta. To otwartość, zrozumienie perspektyw innych niż własna, solidarność między ludźmi. To wartości bliskie mieszkańcom Warszawy, co udowodnili szczególnie w ostatnich dniach. To wartości, które pozwoliły naszemu miastu stać się przykładem w oczach świata w chwili największej próby od czasów II wojny światowej – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Polityka różnorodności społecznej tyczy się wszystkich mieszkańców Warszawy i powstała po to, by każdy jej mieszkaniem czuł się szanowany i bezpieczny, wolny od nierównego traktowania. W dokumencie opisano wartości i zasady działania miasta, których stosowanie ma zapewnić wszystkim osobom mieszkającym w Warszawie równe szanse. Oznacza to, że między innymi rodzice, młodzież, seniorzy, osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności, cudzoziemcy i cudzoziemki, wyznający różne wyznania, o różnym kolorze skóry czy orientacji mają nie czuć się w Warszawie w jakikolwiek sposób dyskryminowane.
– Przyjmujemy politykę różnorodności społecznej w wyjątkowym momencie. Do Warszawy przyjeżdża coraz więcej osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Część z nich z nami zostanie. Polityka wskazuje nam zasady działania, które pomogą nam wspierać nowych mieszkańców i mieszkanki w ich życiu w Warszawie. Np. urzędnicy muszą rozumieć, że nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta posługują się językiem polskim z równą biegłością – mówi dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska. – Chcemy, by Warszawa stała się „miastem włączającym”. Żeby każda osoba mieszkająca w Warszawie mogła czuć się u siebie.
Miasto rozpocznie więc wkrótce prace nad standardami równościowymi. Znajdą się w nich konkretne wytyczne dla wszystkich pracowników miejskich instytucji, jak działać zgodnie z zasadami równego taktowania i niedyskryminacji. Reagowanie na sytuacje dyskryminacji to m.in. interwencyjne działania straży miejskiej lub kontrolera biletów, którzy powinni umieć zareagować w sposób bezpieczny dla wszystkich na akty przemocy, np. w stosunku do cudzoziemców. Strażnicy powinni reagować na obraźliwe hasła i symbole z przestrzeni miejskiej, tj. skłonić właścicieli budynków do ich usunięcia. To również reagowanie nauczycieli na sytuacje dyskryminacji w szkole np. w stosunku do dzieci uchodźczych.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy