1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wycena mieszkania online – jak to zrobić?

Jak wycenić mieszkanie online? (Fot. materiały partnera)
Jeśli przygotowujesz się do sprzedaży mieszkania, pytanie, ile zysku przyniesie twoja nieruchomość, prawdopodobnie będzie na pierwszym miejscu. Aby nie nabierać zbyt wielkich nadziei, ważne jest, aby wcześnie uzyskać realistyczną wycenę lokum, która zależy od wielu czynników.

Nie należy to do prostych zadań i wymaga dobrej znajomości rynku. Odpowiednia kwota sprzedaży, która będzie zbliżona do cen mieszkań w okolicy o zbliżonym standardzie, pozwoli na szybkie zdobycie potencjalnych klientów i ułatwi proces sprzedaży. Choć często powody wahań cen nieruchomości mogą być złożone, korzyści z ich poznania są proste – wiedząc, ile realnie warte jest twoje mieszkanie, możesz łatwiej sprzedać nieruchomość za dobrą cenę w krótkim czasie.

W dzisiejszych czasach istnieją dwa popularne sposoby wyceny nieruchomości – za pomocą narzędzi do wyceny online oraz wycen rynkowych oferowanych przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Na własny użytek w zupełności wystarczy pierwsza opcja. W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, zadatek czy zniesienie współwłasności nie obejdzie się bez oficjalnego operatu szacunkowego, stworzonego przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Dowiedz się, jak w prosty sposób wycenić mieszkanie za darmo.

Wycena mieszkania online będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteś na bardzo wczesnym etapie sprzedawania mieszkania i chcesz przeprowadzić wstępne rozeznanie rynku. To przydatne narzędzie referencyjne może być również korzystne dla kupujących, którzy będą mogli poznać ceny sprzedaży podobnych nieruchomości w konkretnej okolicy i porównać je z cenami mieszkań, które są obecnie na sprzedaż. Z tego względu wycena nieruchomości w sieci staje się coraz bardziej popularnym sposobem oszacowania wartości lokum. Jej główną zaletą jest fakt, że możesz poznać przybliżoną cenę swojego mieszkania bez wychodzenia z domu. Opiera się ona głównie na wypełnieniu prostego formularza, w którym musisz zawrzeć podstawowe informacje na temat danej nieruchomości. Większość firm oferuje tą usługę bezpłatnie bez absolutnie żadnego zobowiązania finansowego ani potrzeby angażowania się w ten proces.

Ważne jest, aby zrozumieć, że kalkulator do wyceny mieszkania powinien być używany tylko jako podstawowy przewodnik do zrozumienia jego wartości rynkowej. Zdarza się, że wyniki uzyskiwane między różnymi portalami mogą się różnić, ponieważ odwołują się one do różnych zestawów danych. Wartość danego mieszkania wyliczana jest na podstawie modeli statystycznych i algorytmów opartych na realnych cenach sprzedaży nieruchomości, które zostały zgromadzone w bazie danych. W szacowaniach branych pod uwagę jest wiele zmiennych rynkowych oraz jest lokalizacja i są podstawowe parametry nieruchomości, które musisz zawrzeć we wniosku o wycenę. Oprócz dokładnego adresu, pod którym znajduje się mieszkanie, niezbędne informacje potrzebne do wyceny to m. in.: powierzchnia lokalu w metrach kwadratowych, piętro, na którym znajduje się mieszkanie i ogólna liczba pięter w budynku, liczba pokoi, rok oddania budynku do użytku i standard wykończenia. Dla przykładu cena mieszkania wzrasta, jeśli jest ono położone na parterze lub pierwszym piętrze. Są to poziomy najbardziej pożądane, zwłaszcza jeśli w budynku nie ma windy. Na wartość nieruchomości ma wpływ także jej powierzchnia. Obserwuje się, że wraz ze wzrostem powierzchni obniża się jednostkowa cena metra kwadratowego. Z tego względu to właśnie mieszkania o niewielkim metrażu będą posiadały najwyższą cenę jednostkową. Znaczący wpływ na wycenę nieruchomości ma również fakt, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Najczęściej to nowo powstałe mieszkania mają wyższą cenę – w porównaniu do budynków rynku wtórego znajdujących się w tej samej okolicy. Dodatkowe cenne informacje mające znaczenie przy wycenie to na przykład: miejsca parkingowe, miejsca postojowe, balkon/taras, piwnica czy strych. Obecność tych udogodnień niewątpliwie pozwoli na uzyskanie większej kwoty wyceny twojej nieruchomości. System wylicza cenę automatycznie lub otrzymasz ją w ciągu kilku godzin po przeanalizowaniu parametrów mieszkania przez konsultantów. Pamiętaj, że darmowa wycena nieruchomości online może służyć jedynie do wstępnego oszacowania wartości lokalu na podstawie cen rynkowych. Nie może wziąć pod uwagę innych kryteriów, które mają wpływ na wartość twojej nieruchomości, a których nie można zmierzyć za pomocą liczby – na przykład niedawno przeprojektowanie wnętrza, wspaniały widok z okna, nowo zagospodarowane bezpośrednie otoczenie osiedla. Czynniki te mogą zwiększyć wartość nieruchomości o dziesiątki tysięcy złotych.

Z tego powodu najlepiej jest korzystać z darmowej wycen nieruchomości online tylko na wczesnym etapie sprzedaży. Mogą być one bardzo przydatne do badania innych wartości nieruchomości w twojej okolicy lub w obszarze, w którym chcesz kupić nowe mieszkanie, ale nie są wystarczające jako jedyna miara wartości twojej nieruchomości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze