1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wysokogórski festiwal muzyczny w Dolomitach

Festiwal Sounds of the Dolomites, Val di Fassa (Fot. Marisa Montibeller/materiały prasowe Trentino)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Idea tej niezwykłej inicjatywy jest prosta: połączyć pasje do muzyki i gór. Już po raz 27. w otoczeniu Dolomitów, na wysokości 2000 m n.p.m., odbędzie się seria koncertów muzyki klasycznej, jazzowej i etnicznej poświęcona wolności.

Zaproszeni do udziału w wydarzeniu artyści z całego świata pieszo docierają na szczyty gór, by na polanach, skalnych trybunach lub nad jeziorami zagrać przed publicznością, która przywędrowała tam tymi samymi szlakami.

Tegoroczny festiwal Sounds of the Dolomites odbędzie się od 22 sierpnia do 23 września 2022 r. Udział w koncertach jest bezpłatny.

Jedynym warunkiem uczestnictwa w imprezach jest pokonanie górskich szlaków wiodących do schronisk i miejsc na otwartym powietrzu, gdzie zaplanowano występy.
W programie znajduje się aż 16 koncertów. Wśród artystów nie zabraknie także pomysłodawcy festiwalu - włoskiego wiolonczelisty i muzyka Mario Brunello. Będzie można go spotkać i posłuchać we wrześniu, w Dolomitach Brenta.

Festiwal rozpocznie się koncertem grupy Radiodervish w Malga Tassula w Val Nana, u podnóża góry Peller w Dolomitach Brenta.
Dwa dni później, w Camp Centener nad Madonna di Campiglio, wystąpi berlińska piosenkarka i autorka tekstów o bluesowym brzmieniu — Alice Phoebe Lou.
Kolejne dni to uczta dla miłośników muzyki klasycznej.
26 sierpnia na Monte Agnello w Val di Fiemme, u podnóża masywu Latemar wybrzmią dźwięki najlepszej holenderskiej orkiestry smyczkowej o międzynarodowej renomie — Amsterdam Sinfonietta.
Kontynuacja tego wydarzenia odbędzie się 2 września w Dolomitach Brenta – wystąpi wówczas Ensemble Zefiro, jedna z najbardziej docenianych formacji muzyki dawnej i barokowej.

Val di Fassa (Fot. Arturo Cuel/materiały prasowe Trentino)

Festiwal Sounds of the Dolomites(Fot. Daniele Lira/materiały prasowe Trentino)


W rozległym otoczeniu chat i łąk doliny, 5 września na Malga Canvere usłyszymy Vittorio Ghielmi i Suonaru Parlente Orchestra, a 14 września w okolicy Jeziora Bombasel w oryginalnym repertuarze wystąpi Trio Italiano d’Archi.
Ostatnie wydarzenie poświęcone muzyce klasycznej, odbędzie się 19 września w schronisku Pertini u podnóża góry Sassolungo. Wystąpią tam dwie uznane na międzynarodowej scenie skrzypaczki Alena Baeva i wiolonczelistka Anastasia Kobekina.
Nie zabraknie też muzyki folkowej i współczesnych rytmów.
U stóp Pale di San Martino, 31 sierpnia usłyszymy głosy Accent, projektu muzycznego, którego znakiem rozpoznawczym jest jazz i śpiew a cappella.


Pozostając w podobnych klimatach, 7 września w schronisku Cacciatore w Val d’Ambiez, duet Jeana Louisa Matiniera (akordeon) i Kevina Seddiki (gitara) wystąpi z projektem „Rivages”. Dwa dni później pokaz, łączący swing, cygański jazz, afrykańsko-amerykańskie i latynoskie rytmy będzie udziałem kwartetu Hali Gwardii.

Festiwal Sounds of the Dolomites (Fot. Federico Modica/materiały prasowe Trentino)


Zamknięcie edycji 2022 odbędzie w niezwykłej scenerii w Villa Welsperg w Val Canali, gdzie wystąpi Stefano Belisari. Artysta znany jako Elio, z pięcioma innymi ekstrawaganckimi towarzyszami muzycznej podróży, złoży hołd wielkiemu Enzo Jannacciemu. Max Gazzè – gość imprezy finałowej 23 września w Val San Nicolo – Val di Fassa, zaprezentuje śródziemnomorskie rytmy, w których przebrzmiewają także zachodnie akcenty, a Północ i Południe łączą się w charakterystyczną dla twórcy muzyczną sygnaturę.

Więcej informacji na temat festiwalu Sounds of the Dolomites 2022: visittrentino

Dolomity nazywane są „Bladymi górami”, a to za sprawą wapienno-magnezowych skał, tworzących smukłe, strzeliste formacje, które odbijając kolory zachodzącego i wschodzącego słońca, mienią się całą feerią barw. Ciężko wyobrazić sobie lepszą scenerię do kontemplowania natury i muzyki.

Val di Fassa (Fot. Alessandro Gruzza/materiały prasowe Trentino)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
Reklama
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze