1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Park narodowy w Dolinie Dolnej Odry? Apel Greenpeace wspiera Agnieszka Żulewska

Park narodowy w Dolinie Dolnej Odry? Apel Greenpeace wspiera Agnieszka Żulewska

Agnieszka Żulewska, odtwórczyni roli głównej w serialu „Wielka woda”, wspiera apel Greenpeace o utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry. (Fot. materiały prasowe)
Agnieszka Żulewska, odtwórczyni roli głównej w serialu „Wielka woda”, wspiera apel Greenpeace o utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry. (Fot. materiały prasowe)
Agnieszka Żulewska, odtwórczyni głównej roli w serialu „Wielka woda”, wspiera organizację Greenpeace Polska, która wystosowała apel do premiera o pilne działania mające na celu pomóc odbudować życie w rzece. Na liście jest między innymi utworzenie w Dolinie Dolnej Odry parku narodowego.

Katastrofa na Odrze miała miejsce kilka miesięcy temu, ale jej skutki odczuwamy do dziś. Lata zaniedbań, odprowadzanie do rzeki ścieków poprzemysłowych i duże przekształcenie jej przez człowieka razem z suszą – efektem kryzysu klimatycznego – stworzyły doskonałe środowisko do zakwitu toksycznych alg. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, podobne katastrofy z dużym prawdopodobieństwem będą się powtarzać w przyszłości. Dlatego Greenpeace Polska wraz z aktorką Agnieszką Żulewską apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania, które pomogą odbudować życie w rzece, w tym utworzenie w Dolinie Dolnej Odry parku narodowego.

– To najlepsze, co możemy zrobić dla Odry, której ekosystem został tak dotkliwie zniszczony w wyniku sierpniowej katastrofy. Naturalna żywa rzeka zdecydowanie lepiej będzie się bronić przed podobnymi zagrożeniami w przyszłości. Dolina Dolnej Odry to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów rzeki. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków, w tym zagrożona wyginięciem wodniczka. Utworzenie tu parku narodowego było planowane już 30 lat temu, ale wciąż go nie ma. Taka forma ochrony pozwoliłaby skutecznie ratować naszą piękną przyrodę, którą niestety z każdym dniem tracimy – mówi Marta Gregorczyk z Greenpeace.

Apel można podpisać na stronie www.chronmyodre.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze